Počas celého apríla si môžete pozrieť v Handlovej našu výstavu „Po 2. svetovej vojne“. Sú to príbehy tých, ktorí prežili 2. svetovú vojnu, holokaust, Slovenskú ľudácku republiku, boli perzekvovaní počas komunistického režimu, boli súčasťou pádu režimu počas Nežnej revolúcie. Ich príbehy sú dnes na Slovensku málo známe a mnohokrát prekrúcané alebo popierané.


Jedna z vystavených osobností je aj Elvíra Weiszová. Elvíra Weiszová sa narodila 4. augusta 1915 v obci Moravce, okres Krupina. Najskôr študovala na maďarskom gymnáziu v Šahách, potom v štúdiu pokračovala na zdravotnej škole v Revúcej, kde sa vyučila za zubnú techničku.

Je židovského pôvodu a počas vojny prežila vďaka manželstvu s Ľudovítom Schwarzom, ktorý mal ako zubár výnimku a označenie HDŽ (hospodársky dôležitý Žid). Všetci ostatní členovia rodiny zahynuli. S manželom ešte počas vojny odišli do Čierneho Balogu, kde žili a spolu pracovali približne 20 rokov. Po návrate do Bratislavy Elvíra ovdovela. Tu pracovala ako zubná technička a druhýkrát sa vydala. Deti nemá, preto po smrti manžela zostala sama. Žila v domove pre seniorov Ohel David až do jej úmrtia 29. júna 2021.

Výstavu nájdete na Námestí baníkov. Prečítajte si príbehy, na ktoré nemôžeme zabudnúť.