Rozprávame

Štvrťročník Príbehy 20. storočia

Časopis prináša témy bývalých totalitných režimov, odrážajúcich sa v konkrétnych príbehoch ľudí a prepája ich so súčasným kultúrnym a spoločenským dianím.

V časopise nájdete okrem príbehov pamätníkov rozhovory s osobnosťami, vedecko-populárne štúdie, eseje a recenzie. Keďže časopis slúži aj ako didaktická pomôcka pre učiteľov, sú súčasťou obsahu časopisu aj metodické listy, ktoré nadväzujú na publikované príbehy v časopise. Viac info tu.

●●●

Diskusia Sloboda nie je happy end

Diskusia Sloboda nie je happy end je súčasťou cyklu Aby sme nezabudli… ako výsledok spolupráce medzi Štúdiom 12 a Post Bellum. Tento diskusný formát môžete sledovať ako video na Youtube: https://lnk.sk/ydp9 a vypočuť si ho aj v podcastovej verzii na https://lnk.sk/jf24. Každý mesiac vám prinášame novú tému so zaujímavými hosťami a hostkami.

●●●

Výstavy

Dôležitá aktivita našej organizácie je aj usporiadanie výstav. Sme radi, že aj pomocou nich prinášame dôležité svedectvá k čo najširšiemu obecenstvu v rámci celého Slovenska. V rôznych mestách inštalujeme veľkoplošné transparenty na vežiach s portrétmi pamätníkov podľa aktuálnej témy. Ak chcete, aby aj vaše mesto alebo obec videla našu aktuálnu výstavu, napíšte nám!

Aktuálne máme dve výstavy. Po 2. svetovej vojne a HERstory.

●●●

Podcast Príbehy 20. storočia

V spolupráci s denníkom Aktuality.sk pripravujeme podcast Príbehy 20. storočia. Náš kanál na Spotify nájdete tu.

●●●

Blog Post Bellum

Články Post Bellum nájdete aj na novom blogu: https://blog.sme.sk/bellumsk, kde prostredníctvom spomienok pamätníkov a historických faktov ukazujeme históriu tak, ako sa skutočne stala. Budeme radi, keď si ho prečítate a zdieľaním posuniete k ďalším ľuďom, ktorí možno nepoznajú naše dejiny dostatočne na to, aby mohli odolávať klamstvám, ktoré sa šíria.

●●●

Ceny pamäti národa

Post Bellum SK je spoluorganizátorom vysoko oceňovaných Cien pamäti národa, ktoré sa odovzdávajú v Národnom divadle v Prahe vždy 17. novembra. Oceňujú sa žijúci pamätníci v priamom prenose Českej televízie, Slovenskej televízie a Českého rozhlasu od roku 2010. Medzi laureátmi sú vojnoví veteráni, politickí väzni, odbojári, preživší holokaustu, perzekuovaní spisovatelia či predstavitelia undergroundu, skauti, príslušníci cirkví a mnohí ďalší.

Info: https://www.cenypametinaroda.cz/

●●●

Kniha Stretnutie tých, čo prežili šoa

Kniha, ktorá je k dispozícii už v druhom vydaní, dokumentuje príbehy preživších holokaustu, ktorí boli súčasťou domova seniorov Ohel David. Publikácia je slovensko-anglická a nájdete v nej okrem literárnych faktografických textov aj umelecké portréty, ktorých autorom je fotograf Tomáš Halász. Knihu si môžete objednať e-mailom: jana.hrdlickova@postbellum.sk. Viac informácií tu.

●●●

Audiokniha Prekročil som svoj tieň

Vydali sme audioknihu s príbehmi troch pozoruhodných Rómov a odbornými vstupmi, ktorých autorom je Vlado Rafael, publikované v knihe Rómovia v zajatí politiky. Viac informácií.

●●●

Podujatia pre verejnosť

Organizujeme veľké množstvo väčších aj menších podujatí. Ak chcete zostať v obraze, sledujte nás na našom Facebooku a Instagrame.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.