HERstory Marianny Krajčírovej: “Jedine tvrdou prácou, cieľavedomosťou a vytrvalosťou je možné úspešne dosiahnuť cieľ”

Marianna je nositeľkou mnohých vzácnych titulov a oslovení ako športová legenda, gymnastka Slovenska 20. storočia či majsterka Československa, no je tiež živým dôkazom toho, že keď sa túžba, cieľavedomosť a vytrvalosť stretnú s tvrdou prácou, aj zdanlivo nemožné veci sa stávajú realitou.

Narodila v Košiciach, rodičom, ktorí telom i dušou žili športom. Otec, vojak z povolania, bol cvičiteľ a bývalý gymnasta a mama sa venovala krasokorčuľovaniu a stolnému tenisu. „Na detstvo si príliš nespomínam, no z rozprávania mojich rodičov, starej mamy a dedka viem, že som sa narodila priškrtená, že ma museli oživovať, lebo v tých časoch mamičky ešte rodili doma, a nie v nemocnici.“ Postupne zistili, že malé dievčatko má vykĺbené obe nohy, čo bolo zásadnou ranou najmä pre otca. Keď sa spýtal lekárov, či môže takto choré dieťa niekedy v budúcnosti robiť šport, len odmietavo krútili hlavami. „On im vtedy povedal, že im dokáže, že každé jedno dieťa práve s vykĺbenými nôžkami by malo robiť nejaký šport, najmä základ športovej gymnastiky, ktorá pomôže časom dieťaťu nôžky úplne napraviť.“

O jej životnej ceste k úspechom v gymnastike a jej svedectvo na režim 20. storočia sa viete dočítať cez našu výstavu HERstory. Výstava prináša životné príbehy 15 významných žien, ktorých spomienky sú pre súčasnosť nesmierne dôležité.

Pozrieť si ju môžete do konca marca vo Vrábľoch na Čerešňovom námestí.


Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá POST BELLUM SK.