Výstavu 80 rokov od SNP. Začnite s vysťahovaním! nájdete v Lučenci do 31.7. (Adyho 69/7)

❓Čo zaujímavé si na nej prečítate o najväčšom odboji na Slovensku?
▪Okrem iného aj príbehy skutočných hrdinov zo SNP.

ℹ️Až viac ako 77 000 osôb vrátane príslušníkov partizánskych oddielov bojovalo na strane povstania. Iba zlomok z ich príbehov sme mali možnosť zaznamenať do nášho archívu.
Príbehy 3 najznámejších bojovníkov nájdete na jednom z watchtowerov výstavy:

▪Branislav Tvarožek sa po vypuknutí SNP v auguste 1944 pridal k povstalcom a stal sa členom Vysokoškolského strážneho oddielu. Ten je známy hlavne vďaka svojej úlohe pri strážení generálov Goliana a Viesta. Tvarožka zajali Nemci, ale podarilo sa mu zo zajatia dostať vďaka znalosti nemčiny.

▪František Fajtl patril medzi najznámejších československých letcov počas 2. svetovej vojny. Po vypuknutí vojny odišiel do emigácie a stal sa veliteľom 1. československého samostatného stíhacieho leteckého pluku. Skupina bola prvýkrát bojovo nasadená na podporu Slovenského národného povstania.

▪Otto Šimko strávil počas 2. svetovej vojny 10 mesiacov v pracovnom tábore vo Vyhniach. Neskôr sa aktívne zapojil do SNP ako člen 9. liptovského partizánskeho oddielu. Bol zajatý Nemcami a prešiel sériou brutálnych výsluchov. Deportácii unikol len šťastnou náhodou – z väzenia sa mu podarilo utiecť.

🫶V Post Bellum sa ešte stále pokúšame nahrávať príbehy pamätníkov, ktorí si na povstanie a druhú svetovú vojnu pamätajú alebo ktorých rodičia boli v SNP aktívni. Robíme to preto, aby sa na ich príbehy nezabudlo. Ak chcete podporiť našu prácu, môžete sa stať našim darcom ➡
https://postbellum.darujme.sk/1779/

❤ĎAKUJEME
🤝Podporili:
U.S. Embassy Slovakia
Do októbra podporili:
European Network Remembrance and Solidarity | ENRS
British Embassy Bratislava