Oľga Gyarfášová dnes uvádza do života novú knihu AKO SME ŽILI V ROKOCH NORMALIZÁCIE s podtitulom Rozhovory s aktérkami spoločenstva vzdoru. V ďalšej časti relácie Sloboda nie je happy end! sa Sandra Polovková zhovárala s Oľgou Gyarfášovou nielen ako autorkou knihy a docentkou sociológie. Spolu s prekladateľkou Juliou Sherwood spomínajú na svoje odhodlanie a presvedčenie byť súčasťou disentu, na normalizáciu, či prenasledovanie ŠtB.

Oľga Gyarfášová sa ako stredoškoláčka zoznámila s prostredím undergroundu a alternatívnej kultúry. Aj keď viac poznáme príbehy českého disentu, z jej rozprávania si vieme vytvoriť obraz o tom, ako fungovali počas normalizácie tí, ktorí sa snažili na Slovensku vzdorovať vtedajšiemu režimu a nestať sa mlčiacou väčšinou. Vydávali pravidelne samizdatovú literatúru a usporadúvali bytové prednášky, výstavy a koncerty.

Julia Sherwood nám zas priblíži obdobie, kedy končila strednú školu a jej rodičov zatvorili do väzenia. Dozvieme sa aké pocity zažívala počas toho, keď prišli na to, že ich v byte odpočúvajú, bezmocnosť pri domových prehliadkach, ale aj ponižujúce a traumatizujúce zážitky z vypočúvaní. Všetko sa zavŕšilo, keď ju neprijali na žiadnu vysokú školu, aj keď urobila prijímacie pohovory.

Diskusiu sme realizovali v spolupráci s občianskym združením literarnyklub.sk v rámci festivalu Cez Prah.

Táto časť relácie vznikla vďaka finančnej podpore Bratislavského samosprávneho kraja. Ďakujeme.

Prácu Post Bellum môžete podporiť aj vy: https://postbellum.darujme.sk/spomienky-pamatnikov-zachovavame-aj-vdaka-vam