Počas roka neprestávame dokumentovať príbehy pamätníkov a pamätníčok. Vyhľadávame a dokumentujeme aj príbehy pamätníkov a pamätníčok maďarskej národnostnej menšiny žijúcich na Slovensku. V rámci toho sme zdokumentovali aj príbeh Kataríny Lokšovej-Ráczovej.
Katarína Ráczová-Lokšová sa narodila v roku 1950 v Košiciach. Otec bol riaditeľ maďarskej školy. Počas 2. svetovej vojny falšoval doklady a pomohol prežiť aj svojej budúcej manželke. V roku 2020 bol vyznamenaný titulom Spravodlivý medzi národmi. Katarína vyštudovala gymnázium v Košiciach a farmaceutickú fakultu v Bratislave. Od detstva súťažila v šerme. Vrcholom jej kariéry bolo získanie striebornej medaily vo fleurete na Majstrovstvách sveta 1978 v Hamburgu. Na svetovej Univerziáde 1977 získala zlatú medailu. Zúčastnila sa troch olympijských hier. V Moskve (1980) získala siedme miesto, v Mníchove (1972), kde boli vtedy zavraždení izraelskí športovci, skončila jedenásta a v Montreale (1976) postúpila do semifinále. Vrcholovému športu venovala 15 rokov. Počas dlhej kariéry sa 13-krát stala majsterkou ČSSR. Po skončení športovej kariéry začala v Bratislave trénovať deti. Zakladala slovenský Klub fair play a stala sa národnou ambasádorkou pre šport, toleranciu a fair play Rady Európy.
Príbehy pamätníkov a pamätníčok maďarskej národnostnej menšiny žijúcich na Slovensku sa nám podarilo zdokumentovať vďaka projektu Príbehy maďarskej národnostnej menšiny, ktorý finančne podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.