Dokumentujeme

Príbehy 20. storočia

Príbehy 20. storočia je dokumentaristický projekt, v rámci ktorého nahrávame rozhovory s pamätníkmi, svedkami dôležitých udalostí 20. storočia.

Keď budete raz upratovať povalu a objavíte babičkine fotky, môže sa stať, že už nespoznáte, kto na nich je a aký mal život. V školách učitelia dejepisu diktujú žiakom roky, letopočty a príbehy sa medzi nimi strácajú. Historik skúma archívne dokumenty, ale ďalšie osudy človeka, ktorého sa týkajú, nepozná. Jedného dňa už nebudú mať novinári, scénaristi, historici alebo študenti možnosť stretnúť sa s pamätníkom, keď budú písať napríklad o 2. svetovej vojne. Preto musíme využiť príležitosť, ktorú máme a pýtať sa na strhujúce osudy našich predkov, pokiaľ je čas.

Hľadáme pamätníkov, ktorých osudy ilustrujú pestrosť dejín 20. storočia. Navštevujeme ich, nahrávame s nimi rozhovory, digitalizujeme archívne materiály a staré fotografie. Príbehy zverejňujeme na medzinárodnom internetovom portáli Memory of Nations.

Do zbierky môžete prispieť aj vy:

Máte tip na zaujímavého pamätníka alebo ste sami na vlastnej koži zažili niektorý zásadný moment minulého storočia? Rozprávajte, budeme počúvať. Napíšte nám na pamatnici@postbellum.sk

Chcete sa do budovania zbierky zapojiť ako zberač pamätníckych príbehov, editor, korektor, či prekladateľ? Kontaktujte nás na info@postbellum.sk

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.