Príbehy ľudí z Československa, ktorí sa rozhodli hľadať šťastie a prežiť svoj život v slobodnej krajine. Prišli iba s kufrom, mnohokrát bez znalosti jazyka. Podarilo sa im vybudovať kariéru, vytvoriť rodinu. Väčšina z 13 rozprávačov ťažkých životných osudov, aj keď bola odsúdená socialistickým režimom za takzvanú vlastizradu, sa na Slovensko stále pravidelne vracia.

Eye direct štúdio sme mohli postaviť v budove na Wall Street a používať ich priestory vďaka dobrosrdečnosti organizácie Girls Scouts, s ktorou nás spojila Eva Vargová. Ďakujeme.

Počas týždňa sme natočili 13 príbehov 20. storočia ľudí, ktoré poznamenala nielen náročná emigrácia, ale aj udalosti 2. svetovej vojny a holokaustu.

Už čoskoro sa tak aj vy budete môcť zoznámiť napríklad s osudom pani Blau, ktorá ako dieťa prežila pracovný tábor v Novákoch, Seredi a Terezíne. Alebo pani Evy Derman, ktorej rodičia a starí rodičia sa zachránili pred deportáciami úkrývaním a ona po emigrácii v roku 1968 začala v USA úspešnú kariéru vo výskume mRNA. Alebo pána Juraja Brauna, ktorého rodičia po tom ako prežili holokaust, boli zasiahnutí Akciou B. “Ja som tam chcel byť doma, ale oni my to nedovolili,” takto Juraj hodnotil situáciu počas obdobia socializmu, ktorá ho motivovala k emigrácii.

V rozhovoroch sme spomínali aj na kontakty niektorých pamätníkov s významnými osobnosťami v Amerike. V rodinnom obchode s kobercami pani Blau napríklad pravidelne nakupoval pravidelne Andy Warhol, ktorého obrazy má stále doma. Pani Viera Noy zbežne Andyho poznala, ale bola najmä v blízkom priateľskom kontakte s Milošom Formanom a ako fyzioterapeutka pomáhala jeho mnohým hereckým kolegom.

Natáčať v New Yorku sme mohli vďaka finančnej podpore Veľvyslanectva USA na Slovensku.