„No ja som sa tu narodila, tu som sa vydala, odtiaľto som odišla a sem som sa mohla vrátiť. Darmo som zo starej, starobylej maďarskej rodiny, ja som Slovenka.”


Irena Príkopská, neskôr Macsiczová, sa narodila v roku 1931 vo vtedajšom Čeklísi, dnešnom Bernolákove. Pochádzala z veľkej rodiny s maďarskými koreňmi. Starý otec, Jakub Príkopský, bol richtárom v dedine vyše štyridsať rokov. Bol historicky prvým richtárom Čeklísa vôbec.


Jej príbeh si môžete prečítať na výstave HERstory, ktorá bude až do konca apríla na námestí Milana Rastislava Štefánika v Trstenej.

Irena zažila slovenský štát, aj komunistickú šikanu kvôli tomu, že jej otec bol úspešný majiteľ veľkej obuvníckej dielne.

Aj napriek búrlivým okolnostiam sa jej podarilo v roku 1947 úspešne ukončiť gymnázium a bola prijatá na právnickú fakultu. Absolvovala však len tri semestre, pretože ako “dcéra veľkopriemyselníka” nemohla školu dokončiť.

Neobišlo ju ani násilné vysťahovanie do Maďarska v roku 1957. Nakoľko patrila do veľkej maďarskej rodiny, hrdej na svoj pôvod a jej manžel sa vrátil do Československa ako bývalý zajatec maďarského pôvodu, bolo viac ako zrejmé, že počas obdobia núteného vysťahovania zo slovenského územia, budú na zozname nepohodlných.

V deväťdesiatych rokoch sa pamätníčka spolu s rodinou rozhodla vrátiť späť na Slovensko.