Do konca mesiaca si môžete pozrieť výstavu HERstory na Námestí Svätej Trojice 5 v Stupave. Môžete si tam prečítať aj príbeh Ilony Németh (*1963), ktorá sa narodila v Dunajskej Strede do maďarskej rodiny.


Otec bol členom komunistickej strany a zastával vysoké funkcie. Ona napriek tomu počas štúdií spolupracovala ako aktivistka s viacerými opozičnými skupinami a cez hranice ilegálne prevážala maďarskú samizdatovú literatúru. V Budapešti vyštudovala Maďarskú vysokú školu umeleckopriemyselnú. Napriek tomu, že sa jej narodil syn, sa po návrate na južné Slovensko v roku 1986 zúčastňovala protestných akcií. Stala sa jednou z tvárí Nežnej revolúcie.


Okrem umeleckej činnosti je už viac ako 15 rokov profesorkou na Katedre intermédií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Mladej generácii by odkázala, že je nesmierne dôležité byť sebavedomými a angažovanými občanmi, keďže mladí študenti sa často cítia byť mimo politiky: „To je neakceptovateľný názor a nie je reálny. Každý je zodpovedný za svoj osud a za všetko, čo sa okolo neho deje. Každý by mal mať v živote skúsenosť, aké je to byť súčasťou spoločenskej zmeny.“


Projekt vzniku a putovania výstavy je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah podujatia výlučne zodpovedá POST BELLUM SK.