Rozprávame

Časopis Príbehy 20. storočia

1/2022 Aj my sme emigranti

UTIECT, ZOSTAŤ A VRÁTIŤ SA

Keď sme začali pripravovať prvé tohtoročné číslo štvrťročníka Príbehy 20. storočia s témou emigrácie, netušili sme, ako bytostne sa nás všetkých bude táto téma dotýkať. A tak v prvom tohtoročnom čísle reagujeme na celý fenomén emigrácie – od historickej až po najaktuálnejšiu – z Ukrajiny.

Národ emigrantov, hovorili na začiatku dvadsiateho storočia o Slovákoch v Spojených štátoch. V priebehu polstoročia sa zo Slovenska vysťahovala takmer tretina obyvateľstva. Mnohých lákal zárobok, vidina lepšieho sveta, spravodlivosti, ale aj útek pred represiami. Slováci neutekali len do USA. Niektorých zlákala Južná Amerika, iní sa nechali nalákať vidinou robotníckeho raja v Sovietskom zväze. Ďalší utiekli, lebo vzrastajúci fašizmus v Európe ohrozoval priamo ich životy, iní odišli, lebo po vojne stratili nádej, že tu bude lepšie. Niektorí neodišli dobrovoľne, iným nádej rozpučili pásy ruských tankov v roku 1968 a inú možnosť ako odchod nevideli. A niektorí to skúšali, ale neúspešne.

Vďaka šéfredaktorovi Lukášovi Onderčaninovi sú v časopise aj krátke príbehy Ukrajincov, ktorých stretol počas svojho putovania Ukrajinou v prvých dňoch vojny. Ide o čriepky zo životov ľudí, z ktorých sa odrazu stali ľudia utekajúci pred konfliktom. Sú to príbehy nezlomnosti, vytrvalosti a odhodlania.

V časopise s podtitulom Aj my sme emigranti nájdete tiež:

 • Spomienky Ireny Brežnej na to, ako sa v roku 1968 ocitla vo Francúzsku a ako sa zo dňa na deň stala utečenkyňou. 
 • Historička Beáta Hrenyová sa pozrela na príbehy tých, ktoré sa rozhodli v minulom režime vrátiť do Československa.
 • Denisa Ballová napísala recenziu knihy Němci, ktorá rozpráva príbeh zo Sudet o vykorenení a strate v mnohých jej podobách. 
 • Už tradične v časopise nájdete aj príbehy pamätníkov z nášho archívu Memory of Nations a k ním metodické listy pre rodičov a pedagógov.
 • Výber umeleckých diel od Lucie G. Stach, ktoré sa venujú téme emigrácie.

Novinkou je začiatok našej spolupráce s výtvarníčkou Ivanou Šátekovou, ktorá pripravila ilustrácie do celého časopisu. Veríme, že sa vám budú páčiť tak, ako nám. 

 

Šéfredaktor: Lukáš Onderčanin

Redakcia: Sandra Polovková, Martin Rodák, Dagmar Kúdelová Kopčanská, Róbert Pakan, Jana Hrdličková, Vanda Hlaváčková

Autori textov: Milan Čupka, Lukáš Onderčanin, Irena Brežná, Beáta Hrenyová, Alexandra Jurišová, Denisa Ballová, Pavla Rachelová, Andrea Kleine, Mária Harmaňošová, Kristína Jurčišinová, Andrea Kleine, Dagmar Kúdelová Kopčanská, Martin Rodák, Lucia G. Stach

Obálka a ilustrácie: Ivana Šáteková

Grafické spracovanie: Viktória Bitterová


O časopise

Štvrťročník Príbehy 20. storočia sa venuje témam z obdobia bývalých totalitných režimov a pridáva kontext súčasnej spoločnosti. Svojich čitateľov si nájde medzi tými, ktorí sa radi zahĺbia do náročnejších textov a vedia, že na to, aby sme mohli rozumieť súčasnosti, potrebujeme poznať našu minulosť. Časopis by nemal chýbať ani na stole pedagógov, ktorí vďaka nemu môžu obohatiť svoje vyučovacie hodiny.

V každom čísle nájdete:

 • profilový rozhovor s osobnosťou, ktorá predstaví hlavnú tému čísla;
 • hlbšiu analýzu či úvahu o téme čísla;
 • rubriku Názor, v ktorej hľadáme prepojenie medzi minulosťou a súčasnosťou;
 • kultúrnu rubriku s pohľadmi na filmové, výtvarné, divadelné aj literárne diela;
 • nami zdokumentované príbehy pamätníkov 20. storočia;
 • metodické listy, ktoré je možné použiť počas vyučovania či workshopov pre mladých ľudí.

Časopis má rozsah pod 100 strán, texty dopĺňajú autorské ilustrácie Matúša Maťátka alebo Ivany Šátekovej a môže sa stať nadčasovou súčasťou knižníc.

Témy ročníka 2022:

 1. Emigrácia
 2. Dejiny sa píšu v kaviarni
 3. Euroatlantické vzťahy
 4. Filantropia

Predplatné

Cena predplatného na rok 2022 je 35 eur (vrátane poštovného a balného).

 • Znížená cena predplatného pre školy, knižnice a vzdelávacie inštitúcie – 24 eur
 • 1 výtlačok si môžete kúpiť za 6 eur
 • Zoznam minulých čísel – možnosť objednať jednotlivé výtlačky

S objednávkou kontaktuje Janu Hrdličkovú, na jana.hrdlickova@postbellum.sk, alebo telefonicky na čísle +421 903 326 315.

V Bratislave získate časopis v prevádzkach: Artforum, Martinus, Art Attack v Novej Cvernovke, Kompot a v Literárnom informačnom centre.

Predplatením časopisu prispejete na dokumentovanie príbehov pamätníkov totalitných režimov na Slovensku. Ďakujeme.


Distribúcia

Ak sa zaoberáte distribúciou časopisov alebo máte obchod a chcete mať náš magazín vo svojej ponuke, máme zmluvu so spoločnosťou Partner Technic. Objednávky posielajte pani Belákovej: martina.belakova@partnertechnic.sk.


Podpora

Štvrťročník z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Fond na podporu národnostných menšín.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.