Rozprávame

Časopis Príbehy 20. storočia

Štvrťročník Príbehy 20. storočia prináša témy bývalých totalitných režimov, odrážajúcich sa v konkrétnych príbehoch ľudí a prepája ich so súčasným kultúrnym a spoločenským dianím.

Časopis má ambície stať sa nadčasovou súčasťou knižníc. To zdôrazňuje aj elegantná grafika a ilustrácie nášho dvorného výtvarníka Matúša Maťátka. Cena za výtlačok je 6 eur. Ponúkame aj zvýhodnený balík ročníkov 2019 a 2020 za 49 eur.

Všetky čísla časopisu a predplatné si môžete objednať mailom: jana.hrdlickova@postbellum.sk. Predplatné ročníka 2021 je 32 eur (z toho 8 eur poštovné a balné). 

Jednotlivé čísla, zvýhodnené balíky a ďalšie produkty nájdete aj na našom facebook shope.

V Bratislave získate časopis v týchto kníhkupectvách a obchodoch: Artforum, Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave, v Art Attack Shope v Novej Cvernovke, v predajni Kompot na Laurinskej 142 a v kníhkupectve LIC na Námestí SNP 12.

Ak sa zaoberáte distribúciou časopisov alebo máte obchod a chcete mať náš magazín vo svojej ponuke, máme zmluvu so spoločnosťou  Partner Technic. Objednávky posielajte pani Belákovej: martina.belakova@partnertechnic.sk.

Témy ročníka 2021

 1. Politické procesy 20 storočia
 2. Konšpiračné teórie
 3. Women Power
 4. Verejnoprávne médiá

 

Doteraz vydané čísla:

2020:

 1. Komunizmus: Vnucovaný sen
 2. Píšu dejiny víťazi?
 3. Ekológia nahlas
 4. Rasa a rozum

2019:

 1. Identity
 2. Jeden Boh?
 3. Odboj
 4. Kultúra (bez) cenzúry

2018:

 1. Slovenský štát (vypredané)
 2. Nežná revolúcia (vypredané)

V časopise nájdete okrem príbehov pamätníkov, rozhovory s osobnosťami, reportáže, komentáre, recenzie, štúdie, literárnu prílohu a mnoho ďalšieho zaujímavého obsahu. Keďže časopis slúži aj ako didaktická pomôcka pre učiteľov, jeho súčasťou sú aj metodické listy, ktoré nadväzujú na publikované príbehy v časopise a premiérovo aj galériu výtvarných diel zo zbierok SNG.

Štvrťročník z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Fond na podporu národnostných menšín.

●●●

4. číslo štvrťročníka Príbehy 20. storočia má podtitul RASA A ROZUM.

Rasizmus a rasové predsudky sú zlo a týmto krátkym slovom končí každá civilizovaná diskusia. Rozdeľovanie a hlavne hodnotenie ľudí podľa rás je však súčasťou ľudskej histórie. Delenie ľudí na „našich“ a „cudzích“, tento archetyp v našom uvažovaní, spôsobil v histórii obrovské krvepreliatia, genocídy, vojny.

„Rasovým vlastnostiam (farba pleti, výška postavy atď.) možno prisúdiť metafyzický význam
vyjadrený znamienkami absolútneho dobra a absolútneho zla. Prirodzenú túžbu po intímnom spoločenstve „svojich“ možno vymeniť za paranoidné fantázie o tom, ako sú „tí druhí“ príčinou všetkých našich trápení aj všetkého zla vo vesmíre,“ píše editor Tomáš Zálešák v úvodníku. „Predstava o ľudskej sebarealizácii môže vyústiť do viery v Nadčloveka (a ten dokáže skutočným a nedokonalým ľuďom robiť hrozné veci).

Takéto vízie sa môžu prezliecť za vedu a môžu sa stať masovo mobilizujúcimi ideológiami. A tie môžu slúžiť ako oprávnenie pre otroctvo a genocídu, ktoré ideologické hnutia – a režimy, ktoré vytvorili v 20. storočí – páchali s prispením modernej vedy a technológie. Tým zneužili nielen to, čo ľudí prirodzene rozdeľuje. Zneužili na to aj rozumové kapacity, ktoré ľudí spájajú, a ktoré neodkazujú na lokálne, historicky či kultúrne podmienené normy či hodnoty, ale na univerzálne a všeľudské kategórie.“

Okrem samotných príbehov a metodík pre učiteľov a rodičov v čísle nájdete štúdie Mateja Beránka a Milana Hrabovského, texty Evy Mosnákovej a Michala Vašečku, rozhovor s Ábelom Ravaszom a veľa, veľa ďalších článkov.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.