V sobotu, 27. januára, si pripomenieme Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Ide o pamätný deň, ktorý vyhlásilo OSN, ako spomienku na obete nacistickej genocídy Židov počas druhej svetovej vojny (vyše 6 miliónov židovských obetí).


Dátum určilo Valné zhromaždenie OSN na 27. január, nakoľko práve v tento deň v roku 1945 oslobodila nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau Červená armáda.


Pre nás na Slovensku, je tento deň jednou z príležitostí, kedy si môžeme pripomenúť tragický podiel ľudáckeho Slovenského štátu na nacistickej genocíde Židov.


Celkovo totiž v koncentračných táboroch zahynulo asi 68 000 až 71 000 Židov deportovaných z územia vojnového Slovenského štátu a ďalších asi 30 000 zo slovenských území obsadených Maďarskom.


Tento týždeň – 25. januára 2024 – bol Špecializovaným trestným súdom odsúdený známy slovenský extrémista, popierač holokaustu a autor antisemitského pamfletu Marián M. Jeho prípad nám ukazuje, že pamiatka obetí holokaustu nie je žiadna dávna historická téma.


Naopak – tento prípad nám ukazuje, že nenávistné ideológie sú stále tu, že nesmieme podceniť výchovu a vzdelávanie mládeže, že nesmieme rezignovať na boj proti hoaxom a konšpiráciám, že nesmieme ignorovať antisemitov v spoločnosti a politike, a že nikdy nesmieme zabudnúť na tragické udalosti našej histórie a tisíce obetí nemeckého nacizmu a kolaborantského slovenského klérofašizmu.

#WeRemember

Alica Weiszfeiler (*1933): vagóny boli na koľajniciach a nás dovliekli až pred krematórium

Pavol Foltýn (*1952): na Slovensku sme sa nenaučili tolerovať jeden druhého

Tomáš Lang (*1942): obete holokaustu nie sú obeťami vojny, ale sú obeťami hromadnej vraždy