Slovenskí učitelia v Nórsku: Výmena skúseností o výučbe holokaustu

Slovenskí učitelia v Nórsku: Výmena skúseností o výučbe holokaustu

V decembri sme spolu s pedagógmi zo slovenských škôl vycestovali do nórskeho Osla v rámci projektu Guardians of Democracy/Why do we need democracy? (Strážcovia demokracie/Prečo potrebujeme demokraciu?) ktorý je zameraný na vzdelávanie o holokauste a dejinách 20. storočia.

Jedným z najvýznamnejších miest, ktoré sme navštívili, bola Villa Grande – historická budova, ktorá je v Nórsku známa najmä ako bývalá rezidencia Vidkuna Quislinga. Tento nórsky fašistický politik počas druhej svetovej vojny kolaboroval s nacistickým Nemeckom a priamo sa podieľal na okupácii Nórska. Dnes však vila slúži úplne inému účelu – sídli v nej The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies, s ktorým v Post Bellum dlhodobo spolupracujeme.

Hlavným cieľom našej návštevy bolo pochopiť, ako sa v Nórsku vyučuje o holokauste, aké metódy a materiály využívajú tamojší pedagógovia a akým spôsobom pristupujú k citlivým historickým témam. Počas stretnutí sme si vymenili cenné skúsenosti a know-how, predstavili sme im naše zážitkové vzdelávacie workshopy, ako aj ďalšie aktivity, ktoré realizujeme na Slovensku. Diskutovali sme o možnostiach spolupráce a inšpirovali sa prístupmi, ktoré by mohli obohatiť aj našu prácu v oblasti historického vzdelávania.

GUARDIANS OF DEMOCRACY: WHY DO WE NEED DEMOCRACY?

GUARDIANS OF DEMOCRACY: WHY DO WE NEED DEMOCRACY?

Pre učiteľov: Prečo potrebujeme demokraciu?


V rámci projektu Guardians of Democracy: Why Do We Need Democracy? sme pripravili sériu piatich podujatí pre pedagógov základných a stredných škôl. Chceme priniesť dôležité diskusie o demokracii nielen do Bratislavy, ale aj do regiónov, kde podobné príležitosti nebývajú až tak časté – Komárna, Trnavy, Nitry a Levíc.


Čakajú vás inšpiratívne prednášky od významných odborníkov, ako sú historik Ján Hlavinka či sociológ Michal Vašečka, a pútavé diskusie pod vedením skúsených moderátorov. Okrem toho premietneme krátke slovenské a nórske filmy, ktoré pomôžu otvoriť nové pohľady na témy demokracie. A skvelá správa – nebudeme na to sami! Pridajú sa k nám aj nórske kolegyne z Nórskeho centra pre výskum holokaustu a národnostné menšiny (The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies), ktoré prinesú svoj pohľad a skúsenosti.


Pre študentov: Strážcovia demokracie


Mladých ľudí vo veku 15 – 19 rokov pozývame na sériu 30 podujatí, ktoré sa budú konať v jedinečných kultúrnych priestoroch po celom Slovensku – od bratislavskej A4 – priestoru súčasnej kultúry až po nádhernú Levickú synagógu.


Okrem premietania filmov budú študenti môcť diskutovať s odborníkmi, ako sú Madeline Vadkerty, Michal Vašečka či Matej Beránek. Spoločne sa zamyslíme nad tým, ako minulosť ovplyvňuje súčasnosťa prečo je dôležité byť aktívnym obhajcom demokratických hodnôt.
Podujatia sa budú konať od 20. do 24. januára 2025 vo viacerých slovenských mestách – Bratislave, Leviciach, Trnave, Nitre a Komárne.


Tento projekt môžeme uskutočniť vďaka podpore Fondu pre bilaterálne vzťahy. Projekt s názvom Guardians of Democracy: Why Do We Need Democracy? je realizovaný z fondu Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014-2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Správcom programu je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.

Úspešná séria podujatí na podporu diskusie o demokracii

Úspešná séria podujatí na podporu diskusie o demokracii

V dňoch 20. až 24. januára 2025 sa na Slovensku uskutočnila séria podujatí v rámci projektu „Guardians of Democracy: Why Do We Need Democracy?“ Cieľom týchto podujatí bolo podnietiť hlbokú diskusiu o dôležitosti demokracie medzi pedagógmi a prevažne študentmi stredných škôl.


Podujatia pre učiteľov sa konali v mestách ako Bratislava, Levice, Trnava, Nitra a Komárno. Program zahŕňal prednášky významných odborníkov, ako sú historik sociológ Michal Vašečka, či Madeline Vadkerty alebo Matej Beránek z Múzea holokaustu v Seredi. Tieto prednášky boli doplnené o interaktívne diskusie vedené skúsenými moderátormi, ktoré prispeli k obohateniu tematického zamerania. Hanne Krystad a Cecilie Martinsen z Nórskeho centra pre výskum holokaustu a národnostné menšiny sa podieľali ako expertky, čím obohatili podujatia o svoje cenné pohľady a skúsenosti.


Pre študentov stredných škôl vo veku 15 – 19 rokov bolo pripravených 30 podujatí v kultúrnych priestoroch po celom Slovensku, vrátane A4 v Bratislave a Levickej synagógy. Súčasťou programu boli aj filmové premietania, ktoré sa zameriavali na príbehy preživších holokaustu a druhú generáciu, čo umožnilo účastníkom hlbšie porozumieť historickému kontextu a jeho súčasnému významu. Diskusie s odborníkmi, ako sú Madeline Vadkerty, Michal Vašečka a Matej Beránek, podnietili zamyslenie nad tým, ako minulosť ovplyvňuje súčasnosť a akú úlohu zohráva aktívna obhajoba demokratických hodnôt.


Celkový priebeh podujatí bol hodnotený ako mimoriadne úspešný, pričom projekt sa zameral na zvyšovanie povedomia o demokracii a jej hodnotách, najmä v regiónoch, kde podobné aktivity nie sú bežné. „Guardians of Democracy“ sa tak ukázali ako dôležitý krok v podpore občianskej angažovanosti a vzdelávania o demokratických princípoch na Slovensku.
Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore Fondu pre bilaterálne vzťahy. Projekt s názvom Guardians of Democracy: Why Do We Need Democracy? je realizovaný z fondu Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014-2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.Správcom programu je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.