Dokumentujeme

Memoriál Stopami ukrývaných detí

Pavel Eli Vago sa narodil 14. mája 1930 v malej obci Bytčica pri Žiline. Ako malý dvanásťročný chlapec sa v čase transportov do koncentračných táborov zo Slovenska ukrýval spolu so staršou sestrou v horách, kde ich po niekoľkých mesiacoch našli príslušníci miestnej žandárskej stanice. Niekoľko dní strávili vo väznici na policajnej stanici, no vyšetrovateľ ich nakoniec prepustil.

Obaja sa vrátili domov a bývali u starého otca vo Vrútkach. Onedlho však boli ako deti židovského pôvodu odvlečené do koncentračného táboru v Seredi, kde sa stretli so svojím otcom. V Seredi všetci traja zotrvali až do vypuknutia SNP, keď odišli na povstalecké územie do Banskej Bystrice. Po potlačení povstania ustupovali spolu s povstalcami a partizánmi do hôr, kde napokon strávili celú zimu 1944/1945.

Oslobodenia sa dočkali v maličkej dedinke Hrončok na strednom Slovensku. Po prežitých vojnových hrôzach Eli nechcel zostať žiť na Slovensku a rozhodol sa emigrovať do novovznikajúceho štátu Izrael. Dnes žije na dôchodku v Tel Avive, ale keď môže, rád sa tu stretne so svojimi priateľmi, medzi ktorých sa hrdo hlásime.

Náš tím sa spolu s Elim, členmi jeho rodiny a našimi externými spolupracovníkmi vydal v roku 2019  na miesta, kde sa Vago  pred vojnou a počas vojny pohyboval a kde sa so sestrou skrýval pred deportáciou (Vrútky, Martin, Sereď, Banská Bystrica, Hronček).

Memoriál Stopami ukrývaných detí, v ktorom účastníci pôjdu po stopách Eliho a jej sestry,  budeme realizovať v lete. Predbežný termín je júl.

Zdieľať

Rozprávajte!
My budeme počúvať

Máte tip na zaujímavého pamätníka, ktorého životný spomienky nesmú zmiznúť? Napíšte nám na pamatnici@postbellum.sk

Súťaž Príbehy 20. storočia –
hľadáme príbehy ľudí, na ktorých sa zabudlo

Prihláste sa sami alebo v tíme na pribehy20storocia.sk

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.