Časopis Príbehy 20. storočia

Ženská sila (3/2021)

3/2021 Ženská sila

ŽENSKÁ SILA – NOVÉ ČÍSLO ČASOPISU PRÍBEHY 20. STOROČIA

Predstavujeme vám jesenné číslo nášho štvrťročníka Príbehy 20. storočia s témou Ženská sila. Hoci sme už pred viac ako rokom oslavovali storočnicu volebného práva žien, cesta k nemu bola dlhá, strastiplná a boj o rovnoprávnosť ňou ani zďaleka neskončil.

V tomto vydaní sa rozprávame o stále viac aktuálnej téme feminizmu s vedkyňou a zakladateľkou Aliancie žien Slovenska Ľubicou Lacinovou, zakladateľkou organizácie ASPEKT Janou Cvikovou či divadelníčkou Ivetou Horváthovou-Škripkovou. 

O boji a nezlomnej sile sú aj príbehy žien, ktorým pevná vôľa pomohla presadiť sa, uspieť alebo dokonca prežiť nástrahy režimov 20. storočia. Prečítať si môžete o tom, ako tieto prekážky zvládli ženy s odlišnými životnými príbehmi. Účastníčka prvého židovského transportu z územia Slovenska Edita Grosmanová, priekopníčka feminizmu v Česku Jiřina Šiklová alebo herečka, politička a súčasná šéfka Živeny Magda Vášáryová sú neoddeliteľnou súčasťou najnovšieho vydania nášho časopisu. 

O predsudkoch, dôležitosti výrazných ženských vzorov vo vylúčených komunitách a projekte Omamy píše Oľga Coulton Shaw, riaditeľka organizácie Odyseus Dominika Jašeková sa zase zamýšľa, prečo odmietame chrániť ženy pracujúce v sexbiznise.

Nechýba ani rubrika venovaná kultúre, cez ktorú je dnes téma rovnoprávnosti najviac viditeľná. Literatúra, divadlo, film, ale aj médiá či sociálne siete na nás denne pôsobia a formujú náš svetonázor. Otvárajú témy a diskusiu, ktorá má dosah na všetky vekové kategórie a my budeme radi, ak sa do tejto diskusie pridáte s nami. 

Obsah časopisu

Šéfredaktor: Lukáš Onderčanin

Redakcia: Sandra Polovková, Dagmar Kúdelová Kopčanská, Róbert Pakan, Marian Jaslovský, Iveta Svetlíková, Katarína Bartovičová, Jana Hrdličková, Vanda Hlaváčková, Simona Bagová

Autori textov: Jana Jablonická-Zezulová, Sandra Polovková, Dominika Jašeková, Oľga Coulton Shaw, Jana Cviková, Iveta Horváthová-Škripková, Nadežda Lindovská, Silvia Hudáčková, Natália Heriban, Simona Bagová, Denisa Ballová, Štefan Jurča, Michal Šimek, Petra Verzichová, Martin Hnát, Matej Harvát, Filip Pavčík, Barbora Hrínová, Dagmar Kúdelová Kopčanská, Michaela Hapalová, Lucia G. Stach

Obálka a ilustrácie: Matúš Maťátko

Grafické spracovanie: Viktória Bitterová


O časopise

Štvrťročník Príbehy 20. storočia sa venuje témam z obdobia bývalých totalitných režimov a pridáva kontext súčasnej spoločnosti. Svojich čitateľov si nájde medzi tými, ktorí sa radi zahĺbia do náročnejších textov a vedia, že na to, aby sme mohli rozumieť súčasnosti, potrebujeme poznať našu minulosť. Časopis by nemal chýbať ani na stole pedagógov, ktorí vďaka nemu môžu obohatiť svoje vyučovacie hodiny.

V každom čísle nájdete:

 • profilový rozhovor s osobnosťou, ktorá predstaví hlavnú tému čísla;
 • hlbšiu analýzu či úvahu o téme čísla;
 • rubriku Názor, v ktorej hľadáme prepojenie medzi minulosťou a súčasnosťou;
 • kultúrnu rubriku s pohľadmi na filmové, výtvarné, divadelné aj literárne diela;
 • nami zdokumentované príbehy pamätníkov 20. storočia;
 • metodické listy, ktoré je možné použiť počas vyučovania či workshopov pre mladých ľudí.

Časopis má rozsah okolo 100 strán, texty dopĺňajú autorské ilustrácie Matúša Maťátka a môže sa stať nadčasovou súčasťou knižníc.

Témy ročníka 2021:

 1. Politické procesy 20. storočia – marec 2021
 2. Konšpiračné teórie
 3. Women Power
 4. Verejnoprávne médiá

Predplatné

Cena predplatného na rok 2021 je 32 eur (z toho 8 eur je poštovné a balné).

 • Znižená cena predplatného pre školy, knižnice a vzdelávacie inštitúcie – 24 eur
 • 1 výtlačok si môžete kúpiť za 6 eur
 • Zoznam minulých čísel – možnosť objednať jednotlivé výtlačky

S objednávkou kontaktuje Janu Hrdličkovú, na jana.hrdlickova@postbellum.sk, alebo telefonicky na čísle +421 903 326 315.

V Bratislave získate časopis v prevádzkach: Artforum, Martinus, Art Attack v Novej Cvernovke, Kompot a v Literárnom informačnom centre.

Predplatením časopisu prispejete na dokumentovanie príbehov pamätníkov totalitných režimov na Slovensku. Ďakujeme.


Distribúcia

Ak sa zaoberáte distribúciou časopisov alebo máte obchod a chcete mať náš magazín vo svojej ponuke, máme zmluvu so spoločnosťou Partner Technic. Objednávky posielajte pani Belákovej: martina.belakova@partnertechnic.sk.


Podpora

Štvrťročník z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Fond na podporu národnostných menšín.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.