Časopis reflektuje tému odboja jednak cez texty o Slovenskom národnom povstaní, ale snaží sa zachytiť aj odkaz odboja v dnešnom kontexte. Prináša tému odboja odrážajúceho sa v konkrétnych príbehoch ľudí, ktorí sa napríklad pripojili k SNP a prepája ich so súčasným kultúrnym a spoločenským dianím.
V rozhovore so sociológom Michalom Vašečkom sa Sandra Polovková pýta nielen na reflexiu SNP, ale smeruje aj k téme občianskej spoločnosti a „aktívneho občana“, ktorá u nás vychádza z hodnotových tradícii odboja.
Práve rozhovor s Vašečkom môže slúžiť ako kľúč k uchopeniu celej témy. Historik Ivan Kamenec vo svojom texte popisuje celistvosť povstania, upriamuje pozornosť na jeho skutočný význam, ktorý sa zaobíde bez glorifikovania, či spochybňovania. Martin Posch skúma fenomén protinacistického odboja, predovšetkým rozdielne motivácie odbojárov. Neobvyklý uhol pohľadu si zvolila Erika Meszárošová, ktorá sa venuje málo spracovanej téme žien v SNP. Reflexii SNP z kultúrneho aspektu sa venuje Barbora Vavrová skrz analýzu premien zobrazenia Povstania v slovenskej hranej filmovej tvorbe. Text politológa Tomáša Zálešáka upozorňuje na možnú a aj nežiaducu radikálnosť revolučných cieľov, ktoré – ak sa nestretnú s kompromisom s realitou – sú utópiou vedúcou k totalite. Marián Jaslovský otvára už dlhšie aktuálnu tému konšpirácií a skrz jeho vlastný príbeh boja proti nim postupne odkrýva nebezpečný mechanizmus ich fungovania.
Štvrťročník Príbehy 20. storočia tradične obsahuje aj reportáže, komentáre, recenzie a štúdie. Keďže časopis slúži aj ako didaktická pomôcka pre učiteľov, jeho súčasťou sú metodické listy, ktoré nadväzujú na publikované príbehy v časopise.
Všeobecné informácie o časopise vrátane predplatného a dostupnosti nájdete tu: https://www.postbellum.sk/rozpravame/casopis/
Časopis z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Fond na podporu národnostných menšín.