Časopis Príbehy 20. storočia

Médiá v službe štátu (4/2021)

4/2021 Médiá v službe štátu

MÉDIÁ V SLUŽBE ŠTÁTU – NOVÉ ČÍSLO ČASOPISU PRÍBEHY 20. STOROČIA

Verejnoprávne médiá na Slovensku oslavovali v roku 2021 tridsiate výročie svojej existencie, avšak boj o ich podobu a nezávislosť je dnes aktuálnejší než kedykoľvek predtým.

Podľa mediálnych odborníkov je odpoveď jednoznačná, hoci má mnoho odtieňov. Verejnoprávné médiá by v žiadnom prípade nemali byť mocenským nástrojom štátnych predstaviteľov. Mali by tu byť pre všetkých recipientov v krajine rovnako – aj pre národnostné menšiny, pre ľudí s hlbším záujmom o spoločenské problémy, pre milovníkov úzkoprofilovej kultúry. Mali by odzrkadľovať záujmy širokého spektra občanov a slúžiť im relevantnými a overenými informáciami podávanými na dennej báze. 

“Potrebujeme v čase slobodných médií a rozsiahleho mediálneho trhu verejnoprávne médiá? Prečo by malo vôbec existovať médium v područí štátu?” Na tieto aj mnohé ďalšie otázky sa snaží v najnovšom čísle nášho štvrťročníka Príbehy 20. storočia objektívne odpovedať šéfredaktor Lukáš Onderčanin v spolupráci s kvalitnými novinármi, redaktormi, dramaturgmi, publicistami či pedagógmi.

Obsah časopisu

Šéfredaktor: Lukáš Onderčanin

Redakcia: Sandra Polovková, Dagmar Kúdelová Kopčanská, Róbert Pakan, Marian Jaslovský, Iveta Svetlíková, Katarína Bartovičová, Jana Hrdličková, Vanda Hlaváčková

Autori textov: Róbert Šedivý, Kristína Braxatorová, Beata Balogová, Branislav Ondrášik, Ján Fülle, Soňa Gyarfašová, Viera Langerová, Lucia Stankovská Fričová, Filip Pavčík, Lucia G. Stach

Obálka a ilustrácie: Matúš Maťátko

Grafické spracovanie: Viktória Bitterová


O časopise

Štvrťročník Príbehy 20. storočia sa venuje témam z obdobia bývalých totalitných režimov a pridáva kontext súčasnej spoločnosti. Svojich čitateľov si nájde medzi tými, ktorí sa radi zahĺbia do náročnejších textov a vedia, že na to, aby sme mohli rozumieť súčasnosti, potrebujeme poznať našu minulosť. Časopis by nemal chýbať ani na stole pedagógov, ktorí vďaka nemu môžu obohatiť svoje vyučovacie hodiny.

V každom čísle nájdete:

  • profilový rozhovor s osobnosťou, ktorá predstaví hlavnú tému čísla;
  • hlbšiu analýzu či úvahu o téme čísla;
  • rubriku Názor, v ktorej hľadáme prepojenie medzi minulosťou a súčasnosťou;
  • kultúrnu rubriku s pohľadmi na filmové, výtvarné, divadelné aj literárne diela;
  • nami zdokumentované príbehy pamätníkov 20. storočia;
  • metodické listy, ktoré je možné použiť počas vyučovania či workshopov pre mladých ľudí.

Časopis má rozsah okolo 100 strán, texty dopĺňajú autorské ilustrácie Matúša Maťátka a môže sa stať nadčasovou súčasťou knižníc.

Témy ročníka 2021:

  1. Politické procesy 20. storočia
  2. Konšpiračné teórie
  3. Women Power
  4. Médiá v službe štátu

Predplatné

Cena predplatného na rok 2021 je 32 eur (z toho 8 eur je poštovné a balné).

  • Znížená cena predplatného pre školy, knižnice a vzdelávacie inštitúcie – 24 eur
  • 1 výtlačok si môžete kúpiť za 6 eur
  • Zoznam minulých čísel – možnosť objednať jednotlivé výtlačky

S objednávkou kontaktuje Janu Hrdličkovú, na jana.hrdlickova@postbellum.sk, alebo telefonicky na čísle +421 903 326 315.

V Bratislave získate časopis v prevádzkach: Artforum, Martinus, Art Attack v Novej Cvernovke, Kompot a v Literárnom informačnom centre.

Predplatením časopisu prispejete na dokumentovanie príbehov pamätníkov totalitných režimov na Slovensku. Ďakujeme.


Distribúcia

Ak sa zaoberáte distribúciou časopisov alebo máte obchod a chcete mať náš magazín vo svojej ponuke, máme zmluvu so spoločnosťou Partner Technic. Objednávky posielajte pani Belákovej: martina.belakova@partnertechnic.sk.


Podpora

Štvrťročník z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Fond na podporu národnostných menšín.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.