Časopis Príbehy 20. storočia

Komunizmus: vnucovaný sen (1/2020)

Komunistická diktatúra poznačila našu históriu na viac ako 40 rokov a spoločnosť s ním stále nie je vysporiadaná. Všetky tieto súvislosti sa premietajú aj do najaktuálnejšej súčasnosti, plnej nostalgie a dezinformácií, či poloprávd o bývalom režime.

Aj o tom hovorí v rozhovore Daniel Bútora, ktorý zdôrazňue, že komunizmus nie je uzavretou kapitolou a výchova charakteru je dôležitá. Marína Gálisová si zasa myslí, že nostalgický obraz komunizmu je jeden z najväčších dejinných hoaxov. Autorom štúdie Vnucovaný sen je politológ Tomáš Zálešák. Spisovateľ a psychiater Péter Hunčík sa zamyslel nad psychopatiou komunistického režimu.

Štvrťročník Príbehy 20. storočia tradične obsahuje aj reportáže, komentáre, recenzie a štúdie, či galériu výtvarných diel zo zbierok SNG. Keďže časopis slúži aj ako didaktická pomôcka pre učiteľov, jeho súčasťou sú metodické listy, ktoré nadväzujú na publikované príbehy v časopise.

Všeobecné informácie o časopise vrátane predplatného a dostupnosti nájdete tu: https://www.postbellum.sk/rozpravame/casopis/

Časopis z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Fond na podporu národnostných menšín.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.