Časopis Príbehy 20. storočia

Keď súdila politika (1/2021)

Niektorým ľuďom zničili kariéru, rodiny. Iných dokonca pripravili o život. Napriek tomu sa niektorí nimi neoprávnene oháňajú aj v súčasnosti. Prvé tohtoročné číslo štvrťročníka Príbehy 20. storočia sa venuje politickým procesom, ktoré menili našu spoločnosť.

V časopise sa dočítate o výcviku sudcov na komunistické monsterprocesy. O väznení ľudí za nevinné vtipy alebo o tom, ako sa terčom sudcov bez paragrafov stali kňazi a ženské rády. Politické procesy na budovanie moci využíval vojnový Slovenský štát aj komunistickí politici, ktorých právo často napokon samých zomlelo. Reflektujeme tiež nový jav v súčasnej spoločnosti, kedy niektorí obvinení hovoria o sebe ako o obetiach politických procesov. Časopis dopĺňajú kultúrne recenzie a metodické listy pre učiteľov. Prečítajte si príbehy tých, ktorí týmto procesom vzdorovali, vytvárali ich alebo boli ich obeťami.

Šéfredaktor: Lukáš Onderčanin
Redakcia: Sandra Polovková, Jana Hrdličková, Vanda Hlaváčková
Autori textov: Ivan Kamenec, Róbert Letz, Peter Wildling,  Marián Jaslovský, Milan Kňažko, Tomáš Zálešák, Juraj Malíček, Miroslava Košťálová, Beata Jablonská, Soňa Gyarfášová, Martina Flamová, Jana Speváková, Petra Verzichová, Dagmar Kúdelová Kopčanská, Lucia G. Stach
Obálka a ilustrácie: Matúš Maťátko

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.