Téma je nesmierne komplexná, no cítili sme potrebu uchopiť ju. V príbehoch ľudí, ktoré dokumentujeme, sa odráža to, ako rôzne historické udalosti, politické rozhodnutia či niekedy len náhody definovali ich identitu, to, kde patrili a odkiaľ boli vyčlenení. Podobným zaraďovaním prechádza každý z nás, určuje nás to, no nie vždy sme si toho vedomí. Toto číslo je plné otázok o tom, kto sme a čo tvorí to, kým sme.
V čísle nájdete rozhovor s psychologičkou Barborou Lášticovou o trpiteľskom mýte, glosu pamätníka Otta Šimka, článok o bratoch-dvojičkách, scénografoch Daubravovcoch, zamyslenie Jána Goliana, či dokážeme hovoriť o Hlinkovi kriticky .
Štvrťročník Príbehy 20. storočia tradične obsahuje aj reportáže, komentáre, recenzie a štúdie. Keďže časopis slúži aj ako didaktická pomôcka pre učiteľov, jeho súčasťou sú metodické listy, ktoré nadväzujú na publikované príbehy v časopise, poviedky a básne.
Všeobecné informácie o časopise vrátane predplatného a dostupnosti nájdete tu: https://www.postbellum.sk/rozpravame/casopis/
Časopis z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Fond na podporu národnostných menšín.