Časopis Príbehy 20. storočia

Boj o pravdu (2/2021)

2/2021 Boj o pravdu

Už stáročia prebieha neúnavný boj za pravdu a proti nej. Našou zbraňou v tomto boji môžu byť vedomosti, kvalitné zdroje a úcta k faktom. V novom čísle štvrťročníka Príbehy 20. storočia sme sa preto pozreli, ako sa manipulovala pravda naprieč storočiami, aj na to, ako môžu klamstvá, hoaxy a konšpiračné teórie ničiť ľudské životy či rozhádať rodiny.

V časopise sa dočítate o výcviku sudcov na komunistické monsterprocesy. O väznení ľudí za nevinné vtipy alebo o tom, ako sa terčom sudcov bez paragrafov stali kňazi a ženské rády. Politické procesy na budovanie moci využíval vojnový Slovenský štát aj komunistickí politici, ktorých právo často napokon samých zomlelo. Reflektujeme tiež nový jav v súčasnej spoločnosti, kedy niektorí obvinení hovoria o sebe ako o obetiach politických procesov. Časopis dopĺňajú kultúrne recenzie a metodické listy pre učiteľov. Prečítajte si príbehy tých, ktorí týmto procesom vzdorovali, vytvárali ich alebo boli ich obeťami.

Obsah časopisu

Šéfredaktor: Lukáš Onderčanin
Redakcia: Sandra Polovková, Dagmar Kúdelová Kopčanská, Róbert Pakan, Marian Jaslovský, Iveta Svetlíková, Katarína Bartovičová, Jana Hrdličková, Vanda Hlaváčková
Autori textov: Marína Zavacká, Michal Kšiňan, Vladimír Šnídl, Tomáš Kriššák, Ján Benčík, Matej Beránek, Silvia Vollmann, Lenka Kukurová, Marcela Glevická, Adriana Demjanovičová, Jana Speváková, Jana Otočková, Filip Pavčík, Martin Hnát, Lucia Pauerová, Matej Harvát, Lucia G. Stach
Obálka a ilustrácie: Matúš Maťátko
Grafické spracovanie: Viktória Bitterová


O časopise

Štvrťročník Príbehy 20. storočia sa venuje témam z obdobia bývalých totalitných režimov a pridáva kontext súčasnej spoločnosti. Svojich čitateľov si nájde medzi tými, ktorí sa radi zahĺbia do náročnejších textov a vedia, že na to, aby sme mohli rozumieť súčasnosti, potrebujeme poznať našu minulosť. Časopis by nemal chýbať ani na stole pedagógov, ktorí vďaka nemu môžu obohatiť svoje vyučovacie hodiny.

V každom čísle nájdete:

  • profilový rozhovor s osobnosťou, ktorá predstaví hlavnú tému čísla;
  • hlbšiu analýzu či úvahu o téme čísla;
  • rubriku Názor, v ktorej hľadáme prepojenie medzi minulosťou a súčasnosťou;
  • kultúrnu rubriku s pohľadmi na filmové, výtvarné, divadelné aj literárne diela;
  • nami zdokumentované príbehy pamätníkov 20. storočia;
  • metodické listy, ktoré je možné použiť počas vyučovania či workshopov pre mladých ľudí.

Časopis má rozsah okolo 100 strán, texty dopĺňajú autorské ilustrácie Matúša Maťátka a môže sa stať nadčasovou súčasťou knižníc.

Témy ročníka 2021:

  1. Politické procesy 20. storočia – marec 2021
  2. Konšpiračné teórie
  3. Women Power
  4. Verejnoprávne médiá

Predplatné

Cena predplatného na rok 2021 je 32 eur (z toho 8 eur je poštovné a balné).

  • Znižená cena predplatného pre školy, knižnice a vzdelávacie inštitúcie – 24 eur
  • 1 výtlačok si môžete kúpiť za 6 eur
  • Zoznam minulých čísel – možnosť objednať jednotlivé výtlačky

S objednávkou kontaktuje Janu Hrdličkovú, na jana.hrdlickova@postbellum.sk, alebo telefonicky na čísle +421 903 326 315.

V Bratislave získate časopis v prevádzkach: ArtforumMartinusArt Attack v Novej CvernovkeKompot a v Literárnom informačnom centre.

Predplatením časopisu prispejete na dokumentovanie príbehov pamätníkov totalitných režimov na Slovensku. Ďakujeme.


Distribúcia

Ak sa zaoberáte distribúciou časopisov alebo máte obchod a chcete mať náš magazín vo svojej ponuke, máme zmluvu so spoločnosťou Partner Technic. Objednávky posielajte pani Belákovej: martina.belakova@partnertechnic.sk.


Podpora

Štvrťročník z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Fond na podporu národnostných menšín.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.