Časopis Príbehy 20. storočia

Aj my sme emigranti (1/2022)

1/2022 Aj my sme emigranti

 

UTIECT, ZOSTAŤ A VRÁTIŤ SA

Keď sme začali pripravovať prvé tohtoročné číslo štvrťročníka Príbehy 20. storočia s témou emigrácie, netušili sme, ako bytostne sa nás všetkých bude táto téma dotýkať. A tak v prvom tohtoročnom čísle reagujeme na celý fenomén emigrácie – od historickej až po najaktuálnejšiu – z Ukrajiny.

Národ emigrantov, hovorili na začiatku dvadsiateho storočia o Slovákoch v Spojených štátoch. V priebehu polstoročia sa zo Slovenska vysťahovala takmer tretina obyvateľstva. Mnohých lákal zárobok, vidina lepšieho sveta, spravodlivosti, ale aj útek pred represiami. Slováci neutekali len do USA. Niektorých zlákala Južná Amerika, iní sa nechali nalákať vidinou robotníckeho raja v Sovietskom zväze. Ďalší utiekli, lebo vzrastajúci fašizmus v Európe ohrozoval priamo ich životy, iní odišli, lebo po vojne stratili nádej, že tu bude lepšie. Niektorí neodišli dobrovoľne, iným nádej rozpučili pásy ruských tankov v roku 1968 a inú možnosť ako odchod nevideli. A niektorí to skúšali, ale neúspešne.

Vďaka šéfredaktorovi Lukášovi Onderčaninovi sú v časopise aj krátke príbehy Ukrajincov, ktorých stretol počas svojho putovania Ukrajinou v prvých dňoch vojny. Ide o čriepky zo životov ľudí, z ktorých sa odrazu stali ľudia utekajúci pred konfliktom. Sú to príbehy nezlomnosti, vytrvalosti a odhodlania.

V časopise s podtitulom Aj my sme emigranti nájdete tiež:

  • Spomienky Ireny Brežnej na to, ako sa v roku 1968 ocitla vo Francúzsku a ako sa zo dňa na deň stala utečenkyňou.
  • Historička Beáta Hrenyová sa pozrela na príbehy tých, ktoré sa rozhodli v minulom režime vrátiť do Československa.
  • Denisa Ballová napísala recenziu knihy Němci, ktorá rozpráva príbeh zo Sudet o vykorenení a strate v mnohých jej podobách.
  • Už tradične v časopise nájdete aj príbehy pamätníkov z nášho archívu Memory of Nations a k ním metodické listy pre rodičov a pedagógov.
  • Výber umeleckých diel od Lucie G. Stach, ktoré sa venujú téme emigrácie.

Novinkou je začiatok našej spolupráce s výtvarníčkou Ivanou Šátekovou, ktorá pripravila ilustrácie do celého časopisu. Veríme, že sa vám budú páčiť tak, ako nám.

Šéfredaktor: Lukáš Onderčanin

Redakcia: Sandra Polovková, Martin Rodák, Dagmar Kúdelová Kopčanská, Róbert Pakan, Jana Hrdličková, Vanda Hlaváčková

Autori textov: Milan Čupka, Lukáš Onderčanin, Irena Brežná, Beáta Hrenyová, Alexandra Jurišová, Denisa Ballová, Pavla Rachelová, Andrea Kleine, Mária Harmaňošová, Kristína Jurčišinová, Andrea Kleine, Dagmar Kúdelová Kopčanská, Martin Rodák, Lucia G. Stach

Obálka a ilustrácie: Ivana Šáteková

Grafické spracovanie: Viktória Bitterová

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.