V skvelých interpretáciách, sprevádzaných pôsobivou pôvodnou hudbou vám predstavujeme príbehy troch výnimočných ľudí rómskeho pôvodu. Protagonisti narúšajú akékoľvek stereotypy o Rómoch.
Každý mal inú životnú cestu, ale spája ich fakt, že sú súčasťou rómskej minority, a že sa rozhodli obohatiť spoločnosť svojím talentom, schopnosťami a pracovitosťou.
František Godla sa narodil v obci Ovčie. Na prešovskej univerzite vyštudoval odbor filozofia-dejepis. Neskôr pôsobil ako stredoškolský učiteľ a riaditeľ gymnázia. Pracoval v prešovskom samosprávnom kraji, kde sa venoval problematike stredného školstva. Aj na penzii sa venuje problematike vzdelávania Rómov na metodicko-pedagogickom centre v Prešove.
Stanislav Cína, rodák zo Stropkova, sa tiež uplatnil ako pedagóg. Síce chcel ísť študovať na Poľnohospodársku univerzitu do Nitry, ale nevzali ho, a práve vtedy otvárali Katedru rómskej kultúry UKF v Nitre, ktorú ukončil ako Mgr. Dočasné riešenie sa zmenilo na jeho osud. Celý život pracoval s rómskou mládežou ako pedagogický pracovník a popri tom ďalej študoval. V roku 2015 ukončil bratislavskú VŠ Svätej Alžbety s titulom PhD.
Tibor Oláh sa narodil v Detve, v rómskej osade prežil detstvo a mladosť. Ako žiaka základnej školy ho upútalo maľovanie a učiteľ si všimol jeho talent. Začal pracovať ako stavebný robotník a pritom maľoval. Po pobyte v ČR presťahoval do Rožňavy. Tu oslovil Gemerské osvetové stredisko a začal vystavovať svoje diela. Stal sa rešpektovaným maliarom. Svoju budúcu manželku spoznal ako 50-ročný.
Súčasťou audioknihy sú zaujímavé vstupy do tém, ktorých autorom je Vlado Rafael (publikované v knihe Rómovia v zajatí politiky).
V audioknihe účinkujú Andrea Bucko (ktorá je zároveň režisérkou projektu), Sandra Polovková, Richard Autner, Tomáš Palonder a Michael Szatmary. Hudbu zložila Barbora Botošová.
Audiokniha bude vydaná v slovenskom a aj v anglickom jazyku. Jej vznik podporil z verejných zdrojov Fond na podporu kultúry národnostných menšín.
Autorom obalu je Matúš Maťátko.