Publikácie

Časopis Príbehy 20. storočia

Štvrťročník Príbehy 20. storočia / cena: 6 – 7 €

Štvrťročník Príbehy 20. storočia prináša témy bývalých totalitných režimov, odrážajúcich sa v konkrétnych príbehoch ľudí a prepája ich so súčasným kultúrnym a spoločenským dianím.

Doteraz bolo vydaných 5 čísel:

  • Slovenský štát
  • Nežná revolúcia
  • Identity
  • Jeden Boh?
  • Odboj

V každom čísle časopisu nájdete darček.

V obsahu aktuálneho čísla štvrťročníka Príbehy 20. storočia s podtitulom „Odboj“ sme sa pozreli predovšetkým na prepojenie náboženstva s politickou mocou.

V časopise nájdete okrem príbehov pamätníkov, rozhovory s osobnosťami, reportáže, komentáre, recenzie, štúdie, literárnu prílohu a mnoho ďalšieho. Keďže časopis slúži aj ako didaktická pomôcka pre učiteľov, jeho súčasťou sú aj metodické listy, ktoré nadväzujú na publikované príbehy v časopise.

Za vizuálom stojí grafická dizajnérka Viktória Bitterová a autorom obálok je oceňovaný výtvarník Matúš Maťátko. V aktuálnom čísle sú vnútri časopisu aj „modlitebné kartičky” s ilustráciami Matúša Maťátka, jednu z nich doplnil svojou básňou Šimon Ondruš.

Piate číslo s podtitulom Odboj reflektuje tému jednak cez texty ​o Slovenskom národnom povstaní, ale snaží sa zachytiť aj odkaz odboja v dnešnom kontexte. Prináša tému odboja odrážajúceho sa v konkrétnych príbehoch ľudí, ktorí sa napríklad pripojili k SNP a prepája ich so súčasným kultúrnym a spoločenským dianím.

V rozhovore so sociológom Michalom Vašečkom sa Sandra Polovková pýta nielen na reflexiu SNP, ale smeruje aj k téme občianskej spoločnosti a „aktívneho občana“, ktorá u nás vychádza z hodnotových tradícii odboja. Práve rozhovor s Vašečkom môže slúžiť ako kľúč k uchopeniu celej témy.

Historik Ivan Kamenec vo svojom texte popisuje celistvosť povstania, upriamuje pozornosť na jeho skutočný význam, ktorý sa zaobíde bez glorifikovania, či spochybňovania. Martin Posch skúma fenomén protinacistického odboja, predovšetkým rozdielne motivácie odbojárov. Neobvyklý uhol pohľadu si zvolila Erika Meszárošová, ktorá sa venuje málo spracovanej téme žien v SNP. Reflexii SNP z kultúrneho aspektu sa venuje Barbora Vavrová skrz analýzu premien zobrazenia Povstania v slovenskej hranej filmovej tvorbe. Text politológa Tomáša Zálešáka upozorňuje na možnú a aj nežiaducu radikálnosť revolučných cieľov, ktoré – ak sa nestretnú s kompromisom s realitou – sú utópiou vedúcou k totalite. Marian Jaslovský otvára už dlhšie aktuálnu tému konšpirácií cez jeho vlastný príbeh boja proti nim postupne odkrýva nebezpečný mechanizmus ich fungovania.

Samozrejmosťou je aj literárna príloha, príbehy pamätníkov a zmienené metodické listy pre učiteľov.

V Bratislave získate časopis v týchto kníhkupectvách a obchodoch: Artforum, Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave, v Art Attack Shope v Novej Cvernovke, v kníhkupectve LIC.

Staršie čísla časopisu a predplatné na rok 2019 si môžete objednať priamo mailom cez nás, kontaktujte: silvia.hutarova@postbellum.sk.

 

Zdieľať

Rozprávajte!
My budeme počúvať

Máte tip na zaujímavého pamätníka, ktorého životný spomienky nesmú zmiznúť? Napíšte nám na pamatnici@postbellum.sk

E-shop Memory of Nations –
Príbehy 20. storočia domov alebo na cesty

Natáčanie pamätníkov podporíte tiež nákupom kníh alebo CD s   pútavým rozprávaním na eshop.pametnaroda.cz

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.