Aktuality

Komentovaná prehliadka výstavy PAMÄŤ AKO REFERENCIA s umelcami Filipom Sabolom a Marcelom Mališom

Dňa 29. augusta 2023, v deň 79. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania, vás pozývame o 17:00 na komentovanú prehliadku výstavy s názvom:
“PAMÄŤ AKO REFERENCIA. KRITICKÉ KONTEXTY SLOVENSKÉHO ŠTÁTU V SÚČASNOM VIZUÁLNOM UMENÍ.”

O výstave a dielach sa budete môcť zhovárať s umelcami Filipom Sabolom a Marcelom Mališom. 

Autori a autorky vystavených vizuálnych umeleckých diel: Daniela Krajčová, Klára Kusá, Zorka Lednárová, Marcel Mališ, Matúš Maťátko a Filip Sabol, Erika Meszárosová využili vo svojej tvorbe pamäť ako referenciu.

“Väčšina autorov prezentovaných na výstave sa venuje individuálnemu štúdiu autoritárskych režimov, totalitnej propagande, vizuálnej kultúre tej doby, ale aj orálnej histórii mapujúcej dopady politických rozhodnutí na konkrétne ľudské životy. Autori hľadajú v spleti historických vrstiev zástupné témy, ktoré by mali potenciál vytvoriť kontext so súčasnou politickou a spoločenskou situáciou,” vysvetľuje kurátorka výstavy, Bohunka Koklesová.

Holokaust sa nestal zo dňa na deň. Predchádzala mu kríza v spoločnosti po 1. svetovej vojne, ktorá otvorila priestor populizmu, politickým frázam v podobe jednoduchých riešení. Demokratickou cestou sa ujal moci režim, v ktorom sa nielen demokracia, ale aj slobody a ľudské práva úplne stratili. Fakty veľkých dejín rozprávame vo výstave v historickom vývoji udalostí. A ako ovplyvnili tie malé, teda životy obyčajných ľudí?
Tie približujeme prostredníctvom krátkych filmov Post Bellum a The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies.
___________________________________
Kurátorka: Bohunka Koklesová
Vystavujúci autori a autorky: Daniela Krajčová, Klára Kusá, Zorka Lednárová, Marcel Mališ, Matúš Maťátko a Filip Sabol, Erika Meszárosová
Historický kontext a príbehy 20. storočia: Matej Beránek, Dominik Janovský, Martina Lábajová, Sandra Polovková
Architekt výstavy: Peter Liška
Grafický dizajnér: Marek Novák
Produkcia: Nina Pompošová

Projekt s názvom HISTORY DEFINES OUR FUTURE je realizovaný v rámci programu “Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca” spolufinancovaného z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014-2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Správcom programu je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.
S finančnou podporou:
The project was supported by EVZ Foundation

Hlavný organizátor:
Post Bellum SK

Partneri:
Slovenské národné múzeum, Múzeum židovskej kultúry, Múzeum holokaustu v Seredi
Edah o.z.
The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies

Mediálni partneri:
Denník N
Citylife.sk
Rádio_FM
BigMedia s.r.o.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.