Aktuality

PAMÄŤ AKO REFERENCIA Kritické kontexty slovenského štátu v súčasnom vizuálnom umení.

Dňa 8. mája 2023 v Deň víťazstva nad fašizmom, otvárame o 17:00 na dôležitom mieste našej modernej pamäti, v Múzeu holokaustu v Seredi, kde bol počas vojny pracovný a koncentračný tábor, výstavu s názvom “PAMÄŤ AKO REFERENCIA. KRITICKÉ KONTEXTY SLOVENSKÉHO ŠTÁTU V SÚČASNOM VIZUÁLNOM UMENÍ.”

“Väčšina autorov prezentovaných na výstave sa venuje individuálnemu štúdiu autoritárskych režimov, totalitnej propagande, vizuálnej kultúre tej doby, ale aj orálnej histórii mapujúcej dopady politických rozhodnutí na konkrétne ľudské životy. Autori hľadajú v spleti historických vrstiev zástupné témy, ktoré by mali potenciál vytvoriť kontext so súčasnou politickou a spoločenskou situáciou,” vysvetľuje kurátorka výstavy, Bohunka Koklesová.

Súčasťou výstavy budú aj krátke filmy Post Bellum a The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies.

Kurátorka: Bohunka Koklesová

Vystavujúci autori a autorky: Daniela Krajčová, Klára Kusá, Zorka Lednárová, Marcel Mališ, Matúš Maťátko a Filip Sabol, Erika Meszárosová

Historický kontext a príbehy 20. storočia: Matej Beránek, Dominik Janovský, Martina Lábajová, Sandra Polovková
Architekt výstavy: Peter Liška
Grafický dizajnér: Marek Novák
Produkcia: Nina Pompošová

Projekt s názvom HISTORY DEFINES OUR FUTURE je realizovaný v rámci programu “Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca” spolufinancovaného z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014-2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Správcom programu je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.

Výstavu realizujeme s finančnou podporou EVZ Foundation
© Post Bellum SK

Partneri: Slovenské národné múzeum, Múzeum židovskej kultúry, Múzeum holokaustu v Seredi, Edah o.z., The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies

Mediálni partneri: Denník N, Citylife.sk, Rádio_FM, BigMedia s.r.o.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.