Aktuality

Deň vojnových veteránov: Nezabúdajme na hrdinov, ktorí sa postavili zlu

Deň vojnových veteránov je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za našu slobodu. Pri tejto príležitosti organizuje občianske združenie Post Bellum verejnú zbierku v uliciach miest po celom Slovensku. Ako poďakovanie za podporu si budú môcť darci pripnúť na oblečenie červené maky, ktoré sú medzinárodným symbolom vojnových veteránov.

Zbierka sa po období, kedy z pandemických dôvodov dávala možnosť na podporu predovšetkým v online prostredí, presúva tento rok viac aj do ulíc. Umožní tak ľuďom po celom Slovensku pripnúť si červený mak. Podľa Sandry Polovokovej, riaditeľky Post Bellum, je dôležité, aby sme si pripomínali príbehy vojnových hrdinov a pamätníkov totalitných režimov. “V poslednom období stále viac vidíme, ako je dôležité poznať našu minulosť. Vďaka poučeniu sa z nej môžeme zabrániť, aby sa opäť na Slovensku opakovali hrôzy neslobodných totalitných režimov.”

Občianske združenie Post Bellum preto dokumentuje príbehy vojnových veteránov a pamätníkov 20. storočia. Ide o pamätníkov a pamätníčky vo vysokom veku, a tak zdokumentovanie ich svedectiev je spôsobom, ako zabrániť tomu, aby sa na ich odkaz zabudlo. Organizácia nahráva príbehy do online archívu Memory of Nations, najväčšieho online archívu svojho druhu v Európe. Ďalej ich rozpráva tisícom detí ročne na školách, prostredníctvom výstav a v médiách. Prispením na zbierku Deň vojnových veteránov prispejete na zdokumentovanie ďalších príbehov pamätníkov.

Ako môžu ľudia prispieť

V krajských mestách Slovenska budú môcť v piatok 11. novebra stretnúť stovky mladých ľudí s prenosnými pokladničkami, do ktorých budú môcť prispieť. Ako poďakovanie za podporu dostanú ľudia od dobrovoľníkov červený mak. Kto nebude mať príležitosť podporiť dokumentovanie príbehov pamätníkov v uliciach, môže tak urobiť online darovaním alebo prostredníctvom darcovskej sms. Všetky informácie o možnostiach sú na www.denveteranov.sk.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.