Aktuality

17. novembra oceníme päť laureátov Cien pamäti národa

17. novembra sa v Národnom divadle v Prahe opäť odovzdávajú české a slovenské Ceny pamäti národa. Živý prenos slávnostného večera vysiela od 20:00 slovenská Dvojka a druhý kanál Českej televízie. Cenu od občianskeho združenia Post Bellum tento rok dostane päť osobností, ktorým totalitné režimy prevrátili život naruby a ktoré obstáli v ťažkých životných skúškach. Ocenenie si tento rok prevezmú Pavel Eli Vago a Anna Šestáková, ktorých pripravili nacisti o domov a najbližších. Cenu dostanú aj Marie Susedková a Marie Henzlová, ktoré statočne čelili komunistickému prenasledovaniu. Tento rok netradične jedno ocenenie poputuje aj na Ukrajinu.

Občianske združenie Post Bellum odovzdáva ocenenia, aby sa na príbehy pamätníkov nezabudlo: „Počúvanie o tom, čomu museli laureáti čeliť počas svojich životov, môže byť zdrojom inšpirácie a meniť to, aký sme dnes” vysvetľuje Sandra Polovková, riaditeľka slovenského Post Bellum.

Počas slávnostného večera bude ocenená Marie Susedková, ktorá kvôli svojmu bratrancovi strávila 2 a pol roka v komunistických pracovných táboroch. Manžela Anny Šestákovej, ďalšej ocenenej, náhle zavreli za protištátnu činnosť. Anna potom zostala sama s troma malými deťmi a nálepkou nepriateľa štátu. Dvakrát ju nútene presťahovali, a keď jej príslušníci ŠtB ponúkli spoluprácu, kategoricky odmietla donášať na svoju vlastnú rodinu a priateľov. Tento rok Post Bellum pripomenie aj príbeh Pavla Eliho Vaga, ktorý sa ako dvanásťročný chlapec skrýval so svojou sestrou v slovenských horách, aby sa vyhli židovským transportom. Marie Henzlová aj napriek vážnemu nebezpečenstvu podporovala počas druhej svetovej vojny partizánov a zaplatila za to stratou svojich najlepších. Tento rok netradične poputuje ocenenie aj na Ukrajinu, ktoré si prevezme Myroslav Marynovyč. Tento ukrajinský disident strávil v 70. a 80. rokoch sedem rokov v pracovnom tábore a päť rokov vo vyhnanstve v Kazachstane. 

Cenami pamäti národa prevedie moderátorka Daniela Písařovicová spolu so slovenským komikom a moderátorom Michaelem Szatmarym. Piesne oceneným spievajú Sisa Fehér a Igor Orozovič. 

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.