Do konca minulého týždňa mohla široká verejnosť vidieť výstavu Po 2. svetovej vojne v Petržalke, na Námestí republiky.
V Post Bellum tušíme, že väčšina zastupiteľov vlády a členov parlamentu si vo svojom harmonograme nenašla čas na návštevu výstavy.
Preto sme sa rozhodli prísť priamo pred parlament a doniesť so sebou úryvky skutočných príbehov ľudí, ktorí vojnu a holokaust prežili.
V Post Bellum sa denne stretávame s ľuďmi, ktorí sa stali obeťami nedemokratických režimov na základe ich pôvodu alebo názorov, ktoré neboli v súlade s ideológiami režimov.
Našou úlohou nie je iba zaznamenávanie a dokumentovanie ich svedectiev pre ďalšie generácie, ale aj ich ochraňovanie.
Na Slovensku chceme žiť v modernom, slušnom, slobodnom, jednoducho – demokratickom štáte, v ktorom fungujú a spolupracujú všetky jeho zložky. Neodmysliteľnou súčasťou je práca slobodných a nezávislých médií, novinárov a novináriek.
Dnes vidíme jednu vážnu spojitosť alebo nadväznosť na moderné dejiny 20. storočia. Ukazuje sa v podobe verejného hľadania a označovania nepriateľov. Pravidelne sa nimi z úst politikov a političiek stávajú zástupcovia občianskej spoločnosti a médií.
Naša nedávna minulosť nám jasne ukazuje, že práve takéto konanie môže dopadnúť tragickou katastrofou.
Vyzývame preto členky a členov vlády, poslancov a poslankyne parlamentu, aby zodpovedne a s náležitou vážnosťou plnili svoju verejnú funkciu, ktorú získali v demokratických voľbách, a ktorú od nich spoločnosť očakáva.
Aby s najväčšou možnou empatiou a ľudskosťou pristupovali vo svojej komunikácii k obetiam nedemokratických režimov.
Aby si nezjednodušovali a neprispôsobovali dôležité udalosti modernej histórie vo svoj politický prospech.