Aktuality

Cinemastories WWII – natáčanie pamätníkov v Chorvátsku

V rámci projektu podporeného Európskou komisiou s názvom “Cinemastories WWII – Documentary films featuring WWII survivors and members of resistance as awareness and educational tools towards unbiased society” sme zdokumentovali pamätníkov v Záhrebe a Rijeke.

V máji 2022 sme uskutočnili 1. aktivitu projektu Cinemastories WWII – stretnutie a otvorenie projektu s našimi partnermi z Čiech, Slovenska, Chorvátska a Nemecka. Jedným z partnerov je aj Documenta Zagreb, s ktorou sme v rámci 2. aktivity spolupracovali na natáčaní pamätníkov 2. generácie preživších 2. sv. vojny a holokaustu.
Počas druhej aktivity projektu cestujeme s našim EYE direct štúdiom a dokumentujeme dôležité svedectvá a životné príbehy pamätníkov, ktoré neskôr budú súčasťou celovečerných národných filmov v krajinách našich partnerov, vrátane nás.

Počas týždňa od 25. – 30.09.2022 sme natočili a zdokumentovali 10 pamätníkov 2.generácie preživších. Dokumentovanie v Chorvátsku nám opäť prinieslo nové skúsenosti a najmä ďalšie príbehy ľudí, ktorí prežili. Prvé dva dni sme natáčali v Záhrebe v budove, kde sídli organizácia Documenta Zagreb. Pred kamerou sa ocitla aj riaditeľka organizácie Vesna Terselič.
Ďalšie dva dni sme sa presunuli natáčať do Rijeky, dve hodiny vzdialeného mesta od Záhrebu. Natáčali sme v priestoroch Aliancie protifašistických bojovníkov a antifašistov Primorsko-gorskokotarskej župy. Privítal nás tam aj jej predseda Dinko Tamarut, ktorý nám tiež pred kamerou porozprával svoj životný príbeh.

Počas natáčania sme sa museli prispôsobiť a s našim štúdiom presunúť raz aj do neďalekej 10 minút vzdialenej dediny z Rijeky a zdokumentovali sme skoro 100 ročného pána Ivana Crnčica priamo doma. Aj takéto zmeny sa nám nie raz dejú počas natáčaní, my však pre zachovanie histórie robíme všetko čo najlepšie vieme.

Počas 2. aktivity projektu nasleduje natáčanie u nášho nemeckého partnera v organizácii Gedenkstätte Bautzner Strasse Dresden v Drážďanoch. Časť tímu Post Bellum dokumentuje nemecké príbehy ľudí počas týždňa od 24.10 do 28.10.2022.

Všetky zdokumentované príbehy nájdete na memoryofnations.com.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.