Aktuality

Memoriál stopami ukrývaných detí 2022

Spustili sme registráciu na Memoriál stopami ukrývaných detí 2022. Zistite o Memoriáli viac.

Aj tento rok sa vydáme na viac ako 110 kilometrové putovanie po stopách Eliho a Esti – detí, ktoré sa počas 2. svetovej vojny museli pre svoj pôvod ukrývať. Medzi účastníkmi sú ľudia s rodinnou skúsenosťou s holokaustom, pedagógovia, novinári, ľudia so záujmom o naše dejiny ale aj tí, ktorí sa na pochod vydávajú s rovnakou motiváciou ako napríklad na Cestu SNP. Jednoducho putovať krajinou. Zistite o Memoriály viac a registrujte sa na https://www.postbellum.sk/dokumentujeme/memorial/.

Termín Memoriálu 2022
10. – 17. júl 2022
Registrácia

Päť dní kráčame miestami, ktoré sú späté so životom pamätníka Eliho Vaga, jeho sestry Esti a ďalšej rodiny a ich priateľov. Putujeme lesmi, lúkami aj po cestách a v mestách. Zastavujeme sa na miestach, kde súrodenci žili alebo sa ukrývali, alebo sú spojené s holokaustom a Slovenským národným povstaním. Navštívime bývalý koncentračný a pracovný tábor v Seredi, židovský cintorín s Parkom ušľachtilých duší, masovým hrobom a pamätníkom obetiam holokaustu. Zastavíme sa aj v múzeu Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Vypočujeme si prednášky historikov, celý príbeh pamätníka Eliho, ktorí sa s nami spája online. Pochodom sprevádza skúsený sprievodca Róbert Schmidt, ktorý spolu s nami trasu Memoriálu zostavil. Robo je tiež spoluautor Memoriálu Vrba-Wetzler. Pochod ukončujeme slávnostným večerom s koncertom v Čiernom Balogu. Počas týždňa sa už po dva roky vytvorila skvelá, rôznorodá spoločnosť, ktorá spoločne zdieľala zážitky a pocity z putovania.

Po ceste sa niektoré úseky presúvame autobusom, spíme a stravujeme sa v hoteloch a penziónoch. Eli s rodinou takéto možnosti nemali. Prešli obrovské vzdialenosti často hladní, dehydrovaní, slabo oblečení a s neustálymi obavami o holý život.

 

——-

Memoriál Stopami ukrývaných detí z verejných finančných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Nadácia Tisport a European Jewish Fund.

Partneri: mesto Vrútky, obec Čierny Balog, Hyundai, Štátne lesy Čierny Balog a Židovská náboženská obec Bratislava.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.