Aktuality

Sme otváracou krajinou medzinárodnej putovnej výstavy: porozprávame vám nespravodlivé príbehy vysídlených ľudí

Na Župnom námestí v Bratislave zaujme okoloidúcich nezvyčajná putovná výstava VYSÍDLENÁ PAMÄŤ. Pozrieť si ju môžu do 27. januára. Slovensko je otváracou krajinou medzinárodného putovania výstavy. Po Bratislave sa presunie do Záhrebu a ďalej do Prahy, Drážďan a Vroclavy.

Výstava navodzuje pocit, že sa nachádzate na bytovej pavlači. V priestore, ktorý je iba naoko uzatvorený.  Nazrieť môžete cez priezory dverí. Vypočujete si tak rozprávanie ľudí, ktoré ovplvyvnilo nedobrovoľné vysťahovanie po 2. svetovej vojne. 

Nad výstavou prebrali zaštitu: Matúš Vallo, primátor Hlavného mesta SR Bratislava a Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja. 

>> Výstava na facebooku <<<

>>> Videa s výpoveďami pamätníkov, ktoré môžete vidieť na výstave <<<

Poslední pamätníci jednej z najväčších európskych migračných vĺn sú dnes už v pokročilom veku. Na ich osudy by sa však nemalo zabudnúť. Spolu s medzinárodnými partnermi sme zdokumentovali 12 príbehov ľudí z piatich krajín. Rozprávali o svojom detstve a dnes sa na kolesách vracajú do krajín, kde sa narodili. Síce nie osobne, ale prostredníctvom svojho hlasu a obrazuPamätníci hovoria o útrapách, ktorým čelili. O tom, za akých okolností museli opustiť svoje domovy, ako boli prijatí v nových krajinách. 

Výstava upozorňuje na obdobie našej histórie, o ktorom sa málo hovorí

Vďaka videonahrávkam s výpoveďami pamätníkov môžu návštevníci lepšie porozumieť realite roku 1945, kedy sa prekresľovali hranice mnohých štátov a milióny ľudí boli nútení opustiť svoje rodisko. Ich príbehy sú súčasťou dejín krajín, v ktorých dnes žijú, ako aj krajín, odkiaľ pochádzajú. 

Ako spoločnosť sme sa dodnes dostatočne nevysporiadali s nedobrovoľným vysťahovaním tisícok rodín v našom regióne. V Post Bellum sme presvedčení, že vyrozprávanie autentických príbehov ľudí je najlepšia cesta, ako citlivým spôsobom na túto tému upozorniť. Okoloidúci, ktorí sa možno práve ponáhľajú domov, majú priestor na chvíľu zastať a uvedomiť si, že slobodná voľba miesta bydliska nebola vždy samozrejmosťou. Tak, ako na konci januára odíde výstava do ďalšej krajiny, mohli byť vysťahovaní aj oni. Stačilo k tomu napríklad to, aby žili v polovici 20. storočia na zlej strane Dunaja. 

Vysídľovanie sa dialo aj na území dnešnej Bratislavy

Pán František Vaczula, ktorého rozprávanie je súčasťou výstavy, sa narodil v roku 1929 do maďarskej rodiny. Vyrastal na území dnešnej Petržalky, ktoré bolo od roku 1938, ako oblasť tzv. bratislavského predmostia, okupované nemeckou armádou a po vojne vrátené Československu. V rodine pána Františka zažili nedobrovoľný odsun do Čiech, nútené práce v jáchymovských baniach aj neúspešný pokus o emigráciu s trestom ťažkých prác. Dnes žije neďaleko Bratislavy. V roku 2021 bol jedným z laureátov ocenenia Ceny pamäti národa, ktoré české a slovenské Post Bellum každoročne odovzdáva ľuďom, ktorí v jednej chvíli svojho života preukázali, že česť, sloboda a ľudská dôstojnosť nie sú iba prázdne slová.

Partneri výstavy:

Výstava vznikla v spolupráci s organizáciami Post Bellum – Praha, Documenta – Záhreb, Gendenstätte Bautzner Straße – Drážďany, Ośrodek Pamięć i Przyszłość – Vroclav. 

Projekt Inconvenient Mobility je spolufinancovaný Európskou úniou prostredníctvom programu Európa pre občanov – Europe for Citizens. 

 

 

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.