Aktuality

Odovzdali sme Ceny Pamäti národa 2021

Aj tento rok sme spolu s českým Post Bellum ocenili pri príležitosti 17. novembra štyroch pamätníkov, ktorí v jednej chvíli svojho života preukázali, že česť, sloboda a ľudská dôstojnosť nie sú iba prázdne slová. „Boj za slobodu, ktorý sme si pripomenuli, dostáva dnes nesprávne interpretácie. Je preto dôležité poznať príbehy ľudí, ktorí ho skutočne zažili,“ upozorňuje Sandra Polovková, riaditeľka Post Bellum.

Na odovzdávaní sa spolu s ďalšími vzácnymi hosťami z Čiech a Slovenska zúčastnil aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. V príhovore pre priateľov a podporovateľov Post Bellum upozornil na dôležitosť zaznamenávania autentických spomienok pamätníkov 20. storočia. „Ešte nikdy za posledných sto rokov západnej civilizácie nebolo také ťažké prebrodiť sa k pravde, k poznaniu a uchovaniu autentickej pamäte.“ Celý príhovor minister zverejnil aj v denníku SME.

Ocenili sme pamätníkov, ktorí sa postavili komunizmu aj hrôzam 2. svetovej vojny

Jarmila Stibicová (1933*) pardubická disidentka z obdobia normalizácie

František Vaczula (*1929) čelil následkom Viedenskej arbitráže

Lívia Herzová (*1926) preživšia holokaust

Jiří Lukšíček (*1933), ktorý aj po komunistickom prevrate v roku 1948 pokračoval v skautských aktivitách a pridal sa k odboju

Celé príbehy pamätníčiek a pamätníkov nájdete na stránkach Pamäte národa.

Pozrite si odovzdávanie cien z archívu

Počas slávnostného galavečera z pražského národného divadla zazneli spomienky aj príhovory ocenených. Vypočuť si ich môžete počas sledovania záznamu z archívu Českej televízie. Slovensko v divadle zastupovali okrem riaditeľky Post Bellum Sandry Polovkovej aj spolumoderátor večera Michael Szatmary a speváčka Zuzana Mikulcová.
Ďakujeme 126-tisíc divákom, ktorí tento rok v rekordnom počte sledovali priamy prenos RTVS a Českej televízie. Slovami Jana Poloučka, výkonného riaditeľa českého Post Bellum, „děkujeme, že slavíte tento den společně s námi“.
Album fotografií na Facebooku.
Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.