Aktuality

Vydali sme nové číslo štvrťročníka Príbehy 20. storočia s témou Ženská sila

Predstavujeme vám jesenné číslo nášho štvrťročníka Príbehy 20. storočia s témou Ženská sila. Hoci sme už pred viac ako 100 rokmi oslavovali storočnicu volebného práva žien, cesta k nemu bola dlhá, strastiplná a boj o rovnoprávnosť ňou ani zďaleka neskončil. 

časopis 3

V tomto vydaní sa rozprávame o stále viac aktuálnej téme feminizmu s vedkyňou a zakladateľkou Aliancie žien Slovenska Ľubicou Lacinovou, zakladateľkou organizácie ASPEKT Janou Cvikovou či divadelníčkou Ivetou Horváthovou-Škripkovou. 

O boji a nezlomnej sile sú aj príbehy žien, ktorým pevná vôľa pomohla presadiť sa, uspieť alebo dokonca prežiť nástrahy režimov 20. storočia. Prečítať si môžete o tom, ako tieto prekážky zvládli ženy s odlišnými životnými príbehmi. Účastníčka prvého židovského transportu z územia Slovenska Edita Grosmanová, priekopníčka feminizmu v Česku Jiřina Šiklová alebo herečka, politička a súčasná šéfka Živeny Magda Vášáryová sú neoddeliteľnou súčasťou najnovšieho vydania nášho časopisu. 

O predsudkoch, dôležitosti výrazných ženských vzorov vo vylúčených komunitách a projekte Omamy píše Oľga Coulton Shaw, riaditeľka organizácie Odyseus Dominika Jašeková sa zase zamýšľa, prečo odmietame chrániť ženy pracujúce v sexbiznise.

Nechýba ani rubrika venovaná kultúre, cez ktorú je dnes téma rovnoprávnosti najviac viditeľná. Literatúra, divadlo, film, ale aj médiá či sociálne siete na nás denne pôsobia a formujú náš svetonázor. Otvárajú témy a diskusiu, ktorá má dosah na všetky vekové kategórie a my budeme radi, ak sa do tejto diskusie pridáte s nami. 

Viac informácií a možnosti predplatného nájdete TU.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.