Aktuality

80. rokov od prijatia Židovského kódexu

V utorok 9. septembra 1941 vydala vláda vtedajšej Slovenskej republiky nariadenie s číslom 198/1941 Slov. z. o právnom postavení Židov, ktoré dnes poznáme pod názvom Židovský kódex.

Pri jeho súhrnnom vnímaní hovoria historici o jednom z najkrutejších protižidovských zákonov v celej Európe. Inšpiráciu čerpal z nemeckých Norimberských zákonov a zahŕňal v sebe silne antisemitsky orientované normy. Jeho základným cieľom bolo vyriešiť „Židovskú otázku“, ktorá bola postavená čisto na rasovej intolerancii. Na základe týchto opatrení sa židovskí obyvatelia na našom území ocitli na okraji spoločnosti. Pripomeňme si toto obdobie cez príbehy pamätníkov.

Magdaléna Zádorová

Magdaléna Zádorová bola Košičanka, ktorá pochádzala z podnikateľskej rodiny. Jej otec pôvodne vlastnil malú firmu na spracovanie rýb. S manželom, za ktorého sa vydala na začiatku vojny, sa opätovne stretla až krátko po jej skončení. Spoločne s rodinou bola transportovaná do koncentračného tábora Osvienčim, so sestrami ju neskôr presunuli do Gleiwitzu aj Ravensbrücku. Ich otec a brat sa nedožili konca vojny, zahynuli začiatkom mája 1945 tesne pred oslobodením.

Podcast Príbehy 20. storočia

Šmuel Givoni

Ako mladého talentovaného plavca vyhodili Šmuela Givoniho pre jeho vyznanie z gymnázia. Spoločne s rodinou sa zhodli na tom, že sa vyučí za vodoinštalatéra a krátko na to emigrujú do Palestíny. Práve Šmuelova šikovnosť mu zachránila neskôr život – ako inštalatér pracoval v koncentračnom tábore v Seredi. Prežil transporty do vyhladzovacích táborov a dokonca mal so svojimi kolegami dostatok voľnosti, aby mohli zorganizovať v rámci tábora odbojovú skupinu, sfalšovať si papiere a zohnať zbrane.

Podcast Príbehy 20. storočia

Dalma Špitzerová

Dalma Špitzerová bola dámou za každých okolností a ničoho sa nebála. Prežila veci, ktoré si nevieme predstaviť. Pred deportáciou do vyhladzovacieho tábora ju zachránil azyl v Budapešti, napokon sa ocitla v internačnom tábore v Užhorode. Jej staršie sestry odtiaľ odviezli do Osvienčimu a Dalma sa ocitla v zbernom tábore v Novákoch, kde začala so svojimi spoluväzňami, tvárou v tvár smrti, hrať divadlo, čo predurčilo jej neskorší život.

Podcast príbehy 20. storočia

 

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.