Aktuality

Rómske príbehy zo Slovenska

Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov sme siahli do našej databázy Pamäť národa a vybrali sme pre vás niekoľko príbehov ľudí rómskeho pôvodu. V Post Bellum zaznamenávame aj príbehy zaujímavých osobností z menším, ktoré žijú na území Slovenska. Spoznajte ich životné osudy tak, ako nám ich vyrozprávali.

 

Denisa Havrľová – dokumentaristka, novinárka a vysokoškolská pedagogička 

Ako redaktorka rómskeho týždenníka, robila reportáž o chlapcovi z osady v Jarovniciach, ktorý ukradol drevo z lesa. Od miestneho policajta chcela vedieť, aký postih mu za tento skutok hrozí. Prišla na policajné oddelenie, predstavila sa a chcela mu podať ruku. Policajt jej odvetil, že jej ruku nepodá. Povedala, že mu môže dať novinársky preukaz. Opýtal sa, či má hygienický preukaz. Podala na neho trestné oznámenie, ktoré po dvoch rokoch viedlo k jeho prepusteniu. Prečítajte si o jej pôsobení v médiách, kde prišla do kontaktu aj s politikmi z ĽSNS a o tom, ako reflektuje ich pôsobenie v slovenskej politike.

Príbeh Denisy Havrľovej: https://www.pametnaroda.cz/sk/havrlova-denisa-1971

 

Ján Berky Mrenica mladší – primáš skupiny Diabolské Husle   

Príbeh úspešnej muzikantskej rodiny. O ich láske k hudbe ale aj o tom, ako ich postihla 2. svetová vojna, či koncertovaní po roku 1989 v bývalom východnom Nemecku. Jánovo detstvo bolo plné neobyčajných zážitkov zo zájazdov s jeho o nič menej slávnym otcom, Jánom Berkym Mrenicom starším.

Príbeh Jána Berkyho Mrenicu: https://www.pametnaroda.cz/sk/berky-mrenica-jan-1962

 

Tibor Oláh – amatérsky výtvarník z Detvy

Narodil sa v rómskej osade, ktorá bola vzdialená od samotného mesta a viedla k nej len poľná cesta, v malej dvojizbovej drevenici bez elektriny „taká chalúpky to bola, sa pamätám, že sme mali dieru v stene a zapchávali sme ju handrou aby nám neťahalo“. V dvoch malých izbách bývalo 10 ľudí ako hovorí „bývali sme všetci dohromady, spávali sme jeden druhému pri nohách v jednej posteli aj traja, štyria“. Ako žiaka základnej školy ho upútalo maľovanie a učiteľ si všimol jeho talent. Dnes sú jeho obrazy vystavené v etnografickom múzeu v Martine a v Rómskom múzeu v Brne.

Spísaný príbeh Tibora Oláha: https://www.pametnaroda.cz/sk/olah-tibor-1952
Príbeh si môžete vypočuť aj v našej audioknihe Prekročil som svoj tieň. Jej kúpou za symbolickú cenu podporíte prácu Post Bellum.

 

Stanislav Cína – Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, autor učebníc a slovensko-rómskeho slovníka

Starí rodičia boli v období socializmu aktívni v štátnych a obecných inštitúciách, a preto veľmi dbali o to, aby ich deti a vnuci získali dobré vzdelanie. Absolvoval Katedru rómskej kultúry Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre – obor učiteľstvo pre 1. stupeň so zameraním na rómsku kultúru. Išlo o historicky prvý ročník tejto akademickej inštitúcie. V roku 2004 nastúpil do štátnej správy ale je aj autorom a spoluautorom niekoľkých učebníc, slovensko-rómskeho slovníka pre učiteľov, mnohých štúdií a článkov.

Spísaný príbeh Stanislava Cínu: https://www.pametnaroda.cz/sk/cina-stanislav-1972
Príbeh si môžete vypočuť aj v našej audioknihe Prekročil som svoj tieň. Jej kúpou za symbolickú cenu podporíte prácu Post Bellum.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.