Aktuality

Výstava Po 2. svetovej vojne je v Rožňave

Novou zástavkou aktuálnej výstavy občianskeho združenia Post Bellum s názvom Po 2. svetovej vojne je Rožňava, Námestie Baníkov. Potrvá do 28. 2. 2021.

Expozícia nadväzuje na osvedčený koncept predošlých putovných expozícií Post Bellum. Ide o 15 príbehov ľudí, ktorí prežili 2. svetovú vojnu. Profily tých, ktorí prežili peklo, sú umiestnené na veľkoplošných transparentoch na štyroch vežiach. Autorom portrétov je fotograf Tomáš Halász a grafiky „Bojovník proti fašizmu“ je Matúš Maťátko.

Medzi hrdinami výstavy nájdete napríklad Martu Szilárdovú, preživšiu geto, koncentračný tábor Auschwitz a pochod smrti. Jej neuveriteľný príbeh sme zaznamenali aj v našom podcaste. Ďalším hrdinom novej výstavy je právnik a novinár, väzeň v koncentračnom tábore a partizán Otto Šimko. V roku 2017 dostal Cenu pamäti národa.

„Dokumentovať príbehy je našou základnou úlohou,“ hovorí riaditeľka o.z. Post Bellum Sandra Polovková. „Dôležité je však, aby sme ich aj rozprávali ďalej, aby žili a nezostali len v našej databáze www.pametnaroda.cz. Misia Post Bellum sa dá zhrnúť do triády ,dokumentujeme, vzdelávame, rozprávame‘. Domnievame sa, že poučenie z histórie je také silné, že má šancu zabrániť návratu niektorej z totalít 20. storočia.“

Výstava vznikla s podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky a Bratislavského samosprávneho kraja.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.