Aktuality

Nedovoľme, aby vznikla alternatívna učebnica dejepisu

Tlačová správa

Sociálne siete sú plné neprávd o slovenskej histórii. Dostávajú sa k nim aj mladí ľudia, ktorí väčšinovo uvádzajú ako hlavný zdroj informácií práve internet. Len každý šiesty úplne dôveruje tomu, čo sa dozvie v škole o našej histórii. Post Bellum preto pripravilo obrátenú crowdfundingovú zbierku. Odľahčeným spôsobom spolu s Lujzou Garajovou-Schramekovou prosí o podporu, aby sa z konšpiračných tvrdení nikdy nestali nové historické pravdy, ktoré budú tvoriť novú učebnicu dejepisu. Organizácia ako protiváhu k nepravdám zdokumentuje autentické príbehy pamätníkov, ktorí prežili hrôzy totalitných režimov 20. storočia.

Podľa prieskumu Post Bellum známym médiám so sporným obsahom ako Slobodný vysielač či Infovojna.sk dôveruje polovica mladých ľudí, ktorí tieto média poznajú. Obe média sú pritom zaradené do zoznamu stránok so sporným obsahom v databáze Konšpirátori.sk.

Množstvo historických neprávd sa však nachádza aj v komentároch či postoch na sociálnych sieťach a šíria ho aj niektoré krajne pravicové politické strany. Spôsob ako zo sociálnych sietí efektívne odstrániť nebezpečné nepravdy hľadajú sociálne siete aj bojovníci proti dezinformáciám už roky, ale stále iba s obmedzenými výsledkami. Nepravdy si tak cestu k ľuďom v dnešnom prepojenom svete stále nachádzajú a dôvera v nich je podľa najrôznejších prieskumov na Slovensku vysoká. “Riešením je rozvíjanie kritického myslenia u mladých ľudí a vzdelávanie o historických faktoch. Aby sa mladí vedeli sami zodpovedne a uvážene rozhodnúť, ktorým tvrdeniam na internete budú dôverovať” hovorí riaditeľka Post Bellum Sandra Polovková.

 

Podpora Post Bellum ako protiváha k historickým nepresnostiam

Post Bellum preto spúšťa crowdfundingovú kampaň, v ktorej sa obracia na verejnosť s prosbou o finančnú podporu. Vďaka získaným prostriedkom bude môcť organizácia dokumentovať ďalšie autentické svedectvá pamätníkov hrôz totalitných režimov. S pomocou nich bude ďalej vzdelávať na základných a stredných školách a vytvárať tak protiváhu konšpiráciám a nepravdám.

Do kampane sa zapojila známa herečka, moderátorka a komička Lujza Garajová-Schrameková. Vyzýva verejnosť k tomu, aby podporili vznik Prvej pravdivej učebnice dejepisu, ktorú vydáva vydavateľstvo Vysokej školy života. Dozviete sa v nej okrem iného aj to, ako si holokaust zaplatili židovskí bankári, či aká je skutočná pravda o banánoch za socializmu.

Táto učebnica nie je samozrejme skutočná, jej kapitoly tvoria zozbierané hoaxy a konšpiračné tvrdenia, ktoré každý deň šíria samozvaní historici na sociálnych sieťach“, hovorí Sandra Polovková, riaditeľka Post Bellum.

Kampaň prebieha na crowdfundingovej platforme Startlab na adrese www.startlab.sk/ucebnicadejepisu. Finančná podpora pomôže chrániť historické fakty a spája sa so zaujímavými odmenami.

Dáta v TS: Z online prieskumu agentúry 2muse pre Post Bellum z novembra 2020 na reprezentatívnej vzorke mladých ľudí od 16 do 30 rokov.

„Kampaň vznikla v rámci projektu ‘Budovanie kapacít a udržateľného rozvoja o.z. Post Bellum SK’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.