Miesto expozície: Námestie SNP, pri OC Galéria Martin
Trvanie expozície: 5. 10. 2020 – 31. 10. 2020
Výstava „1989 – 2019: 30 rokov slobody“ predstavuje príbehy známejších aj menej známych aktérov a aktérok Nežnej revolúcie z rôznych regiónov Slovenska.
Výstava zachytáva formou krátkych citátov príbehy pätnástich ľudí, ktorí sa aktívne podieľali na revolučnom dianí v roku 1989. Na štyroch panelových vežiach sa verejnosť môže zoznámiť s momentmi, ktoré zachytávajú pád komunistického režimu a dôležitú zmenu v našej spoločnosti. Kľúčová bola v tom čase spolupráca a spolupatričnosť, ktoré sa prejavovali v dianí vo všetkých regiónoch. Výstava preto zahŕňa okrem známejších príbehov aktérov a aktérok revolúcie z Bratislavy či Košíc aj príbehy ľudí z menších miest.
Napríklad biológ Ján Bencúr spoluorganizoval demonštrácie v Dolnom Kubíne. Známy občiansky aktivista, bloger a nositeľ ocenenia Biela vrana Ján Benčík bol zas jedným z aktérov Nežnej revolúcie a spoluzakladateľom VPN v Ružomberku. V Michalovciach spoluzakladal VPN Daniel Pastirčák, spisovateľ a kazateľ Cirkvi bratskej v Bratislave.
Všetky príbehy vznikli v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK. „Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorý si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky,“ hovorí riaditeľka organizácie Sandra Polovková. „Teší nás, že si môžeme toto dôležité výročie pripomenúť práve takýmto spôsobom – prostredníctvom príbehov konkrétnych ľudí.“
Foto Michal Badín