Aktuality

Obe putovné výstavy Post Bellum sú po prvýkrát v Rimavskej Sobote so súhlasom mesta a na Hlavnom námestí

Putovná výstava občianskeho združenia Post Bellum Príbehy 20. storočia putovala od roku 2015 po rôznych mestách Slovenska a vo všetkých radi poskytli verejný priestor príbehom pätnástich hrdinov, ktorí zažili na vlastnej koži obe totality – nacistickú aj komunistickú. Len v jednom meste predchádzajúcu verziu tejto výstavy odmietli v centre mesta – v Rimavskej Sobote. V máji 2018 poslanci mestského zastupiteľstva a primátor Jozef Šimko, ktorý do budúcich volieb kandiduje za ĽSNS, odhlasovali nesúhlas s umiestnením výstavy na Hlavnom námestí, Námestí Š. M. Daxnera, či kdekoľvek v centre – Šimko odporučil výstavu umiestniť do tzv. „čierneho mesta“ alebo pred už skrachovanú Hypernovu.

V Post Bellum sme sa, samozrejme, rozhodli s Rimavskou Sobotou nerátať v budúcom plánovaní trasy výstavy, pokiaľ bude vedenie mesta v rovnakom zložení. Vďaka aktivizmu obyvateľov je však od 8. februára umiestnená na Hlavnom námestí spolu s našou ďalšou výstavou 1989-2019: 30 rokov slobody. Stalo sa tak najmä vďaka občianskemu združeniu Rimavská kaviareň, iniciatíve a poslaneckému klubu v zastupiteľstve Odvážme sa zrýchliť a mestskému poslancovi Romanovi Vaľovi.

Výstavu Príbehy 20. storočia mohli návštevníci a okoloidúci vidieť v minulom roku v deviatich mestách. S jej putovaním výstavy sa spája aj medializovaný incident: V novembri 2015 sa v Banskej Bystrici znepáčila Mariánovi Kotlebovi, ktorý podal trestné oznámenie na „neznámeho páchateľa“ za propagáciu sionizmu. Podľa neho príbeh pani Štefánie Lorándovej šíri násilie a smeruje „k potlačovaniu základných práv a slobôd občanov.“ Lorándová zachránila počas holokaustu stovky životov. Slovenským utečencom v Maďarsku pomáhala získavať falošné doklady, neskôr sa dostala do Auschwitzu. Výstavu „1989 – 2019: 30 rokov slobody“ videli obyvatelia piatich slovenských miest.

V tomto roku boli obe výstavy v Leviciach a v Rimavskej Sobote bude do 29. februára. Ďalšou zastávkou bude Trstená.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.