Aktuality

Obe naše putovné výstavy uzavrú tento rok v Považskej Bystrici

Naše dve outdoorové výstavy sa stretli v Považskej Bystrici, kde končia tohoročné putovanie  slovenskými mestami. Obe dokopy predstavujú 30 pozoruhodných ľudí, ktorých osudy je dôležité zaznamenať.

Expozícia „1989 – 2019: 30 rokov slobody“ predstavuje aktérov Nežnej revolúcie predovšetkým z regiónov, „Príbehy 20. storočia“ zasa ľudí, ktorých zasiahli dve diktatúry – nacistická a komunistická. Obe môžete vidieť na Ulici odborov.

Výstavu Príbehy 20. storočia mohli návštevníci a okoloidúci vidieť od apríla tohto roku v týchto mestách: Bratislava, Trenčín, Martin, Žilina, Trnava, Sobrance, Michalovce, Kežmarok a Považská Bystrica. Po slovenských mestách začala putovať v roku 2015 a prvá etapa turné skončila v decembri 2018. Táto výstava má pomerne bohatú a zaujímavú históriu:

V novembri 2015 sa výstava v Banskej Bystrici znepáčila Mariánovi Kotlebovi, ktorý podal trestné oznámenie na „neznámého páchateľa“ za propagáciu sionizmu. Podľa neho príbeh pani Štefánien Lorándovej šíri násilie a smeruje „k potlačovaniu základných práv a slobôd občanov.“ Lorándová zachránila počas holokaustu stovky životov. Slovenským utečencom v Maďarsku pomáhala získavať falošné doklady, neskôr sa dostala do Osvienčimu (pozri článok).

Je príznačné, že výstavu, ktorú ponúkame pre všetky mestá zadarmo, v máji 2018 odmietol primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, ktorý do budúcich volieb kandiduje za ĽSNS po tom, čo sa mesto pokúšalo od Post Bellum získať za možnosť vystavovať 2300 eur (pozri článok).

 

Zastávky výstavy „1989 – 2019: 30 rokov slobody“ od septembra tvorili Košice, Žilina, Bratislava a Považská Bystrica a jej zmenšená verzia bola a je vystavená aj v Rusovciach. Jej príbeh zatiaľ nie je taký dramatický ako v prípade predchádzajúcej výstavy, aj keď v Žiline polepili Jána Benčíka nálepkami ĽSNS.

 

 

Post Bellum je nezávislou občianskou iniciatívou, ktorú financujú predovšetkým drobní darcovia.

Pomôžte aj vy! Staňte sa členmi Klubu priateľov Príbehov 20. storočia https://www.postbellum.sk/klub/

alebo pošlite jednorazový dar na účet SK12 0200 0000 0029 3529 9756, či cez darcovskú stránku https://postbellum.darujme.sk/1779

Pridajte sa k nám! Čím viac nás bude, tým väčšie spomienkové dedičstvo zachováme pre naše deti.

Aj s vašou pomocou môžeme kontaktovať pamätníkov!

Príbehy 20. storočia sú projekt neziskovej organizácie Post Bellum SK. Združuje desiatky ľudí, ktorí zbierajú spomienky pamätníkov. Nahrávajú rozhovory, digitalizujú fotografie, denníky, archívne materiály a ukladajú ich do medzinárodného archívu Pamäť národa. https://www.pametnaroda.cz/cs

Ak aj vy máte tip na zaujímavého pamätníka, napíšte na pamatnici@postbellum.sk.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.