Aktuality

Putovná výstava Príbehy 20. storočia sa presúva do Michaloviec

Tohoročná putovná výstava Príbehy 20. storočia nadväzuje na predošlú rovnomennú expozíciu a opäť predstavuje na pätnástich veľkoformátových paneloch príbehy skutočných hrdinov, ktorých príbehy zaznamenalo občianske združenie Post Bellum. Financie na jej zrealizovanie získalo OZ prostredníctvom úspešnej startlabovej kampane, vďaka podpore Nadácie Orange a ďalším podporovateľom.

Po expozícii v Bratislave, Trenčíne, Martine  a Žiline, Trnave a Sobranciach výstava putuje ďalej do Michaloviec. Okoloidúci si ju budú môcť pozrieť od 1. do 31. októbra.

Výstava zachytáva formou krátkych citátov príbehy ľudí, ktorí sa stali hrdinami našej pamäti národa počas oboch totalitných režimov. Na štyroch panelových vežiach sa verejnosť môže zoznámiť s príbehmi pätnástich ľudí, ktorí zažili totalitu na vlastnej koži.

 

Patrí k nim aj príbeh Lýdie Piovarcsyovej (1933), dedičky antikvariátu Steinerovcov, ktorá prežila vojnu vďaka pestúnke, keď arizátor Ľudo Ondrejov poslal jej rodičov do Osvienčimu. Ďalší z panelov prezentuje príbeh divadelnej herečky Dalmy Holanovej Špitzerovej (1925), ktorá prežila holokaust. V pracovnom tábore v Novákoch hrávala divadlo, čiastočne aj preto, aby dokázala prežiť neustálu hrozbu smrti. Výstava sa ale venuje aj obdobiu komunistickej diktatúry. Svedčí o tom napríklad príbeh Antona Tomíka (1932), ktorý bol bezdôvodne zatknutý a odsúdený na 15 rokov za údajnú protištátnu činnosť alebo príbeh Nadi Földváriovej (1933), ktorá si aj spolu s manželom Kornelom Földvárim zažila kruté dôsledky normalizácie. Bola vylúčená zo Zväzu hudobných skladateľov a mala zákaz činnosti.

Púť výstavy sa v Michalovciach nekončí, bude pokračovať do Košíc a Považskej Bystrice, kde končí.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.