Aktuality

Post Bellum otvorilo v Košiciach novú putovnú výstavu „1989 – 2019: 30 rokov slobody“

Miesto expozície: Nádvorie Barkóczyho paláca (Hlavná 48), Košice

Trvanie expozície: 4. 9. 2019 – 1. 10. 2019

Miesto diskusie: Verejná knižnica Jána Bocatia, Hlavná 48, Košice

Termín diskusie: 5. 9. 2019, 19:00

Organizátori: Post Bellum SK, Verejná knižnica Jána Bocatia

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie zrealizovalo Post Bellum SK putovnú výstavu 1989 – 2019: 30 rokov slobody. Príbehy známejších aj menej známych aktérov a aktériek Nežnej revolúcie z rôznych regiónov Slovenska si ako prví budú môcť pozrieť obyvatelia Košíc na nádvorí Barkóczyho paláca na Hlavnej ulici od 4. septembra do 1. októbra aj vďaka spolupráci s Verejnou knižnicou Jána Bocatia.

Výstava zachytáva formou krátkych citátov príbehy pätnástich ľudí, ktorí sa aktívne podieľali na revolučnom dianí v roku 1989. Na štyroch panelových vežiach sa verejnosť môže zoznámiť s momentmi, ktoré zachytávajú pád komunistického režimu a dôležitú zmenu v našej spoločnosti. Kľúčová bola v tom čase spolupráca a spolupatričnosť, ktoré sa prejavovali v dianí vo všetkých regiónoch. Výstava preto zahŕňa okrem známejších príbehov aktérov a aktériek revolúcie z Bratislavy či Košíc aj príbehy ľudí z menších miest.

Napríklad biológ Ján Bencúr spoluorganizoval demonštrácie v Dolnom Kubíne. Známy občiansky aktivista, bloger a nositeľ ocenenia Biela vrana Ján Benčík bol zas jedným z aktérov Nežnej revolúcie  a spoluzakladateľom VPN v Ružomberku. V Michalovciach spoluzakladal VPN Daniel Pastirčák, spisovateľ a kazateľ Cirkvi bratskej v Bratislave.

Púť výstavy sa v Košiciach len začína – do konca roku 2019 si ju budú môcť pozrieť ešte obyvatelia Žiliny, Bratislavy a Považskej Bystrice, vždy na verejnom priestranstve, počas trvania jedného mesiaca.

Všetky príbehy vznikli v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK. „Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorý si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky,“ hovorí riaditeľka organizácie Sandra Polovková. „Teší nás, že si môžeme toto dôležité výročie pripomenúť práve takýmto spôsobom – prostredníctvom príbehov konkrétnych ľudí.“

 

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.