Aktuality

Pripravujeme ďalšiu výstavu, ktorá prekáža vyznávačom totalít. Na jej realizáciu však potrebujeme vašu podporu.

V roku 2015 sme odštartovali putovanie exteriérovej výstavy Príbehy 20. storočia v Bratislave. Výstavu tvoria 4 panelové veže a každá z nich prezentuje úryvky príbehov ľudí, ktorí rôznym spôsobom prežili 2. Svetovú vojnu. Z Bratislavy sa výstava presunula do Banskej Bystrice. Takmer mesačný pobyt vo vtedajšom epicentre ĽSNS spôsobil, že na nás bolo podané trestné oznámenie. To sa opieralo o príbeh dámy, ktorá prežila holokaust, a súčasne bola členkou sionistického hnutia.

Ďalej výstava putovala viacerými slovenskými mestami, až narazila na samosprávu Rimavská Sobota, kde nám vedenie mesta neumožnilo výstavu zrealizovať na námestí. Výstava sa nakoniec zrealizovala v priestoroch Gemersko-malohontského múzea. V decembri 2018 výstava prišla pod hrad Devín, kde sme ju museli takmer o týždeň skôr zložiť do skladu. Akiste sa na jej životnosti podpísalo aj brázdenie miest a počasie, no prispeli aj vandali, ktorí časť výstavy ukradli (jedná sa o kladky a zabezpečovací materiál). Bohužiaľ aj 4 príbehy jedného výstavného panelu sú už nepoužiteľné.

V Post Bellum však chceme, aby Slovensko naďalej spoznávalo svojich hrdinov a hrdinky, o ktorých sa na hodinách dejepisu neučí.

Preto od začiatku roka 2019 pracujeme na aktualizácii obsahu výstavy, ktorá bude reflektovať obdobie totality v priebehu 20. storočia na našom území prostredníctvom príbehov ľudí, ktorí bojovali za slobodu. 

Nová, aktualizovaná výstava bude na prelome marca a apríla prezentovaná v Bratislave. Ďalej bude výstava putovať ďalšími 9 slovenskými mestami (aktuálne v komunikácii sú: Sobrance, Banská Štiavnica, Martin, Trenčín, Banská Bystrica, Humenné, Rožňava, Bardejov, Prešov).

V súčasnosti však nemáme na výstavu „ani cent“ a je nám vážne clivo, ak je iba v sklade. Preto sme sa rozhodli pre naštartovanie kampani na startlabe, kde vďaka vašej podpore budeme môcť zabezpečiť realizáciu výstavy.

Prispieť môžete ľubovoľnou sumou a zároveň si môžete vybrať rôzne formy odmeny: 1 číslo alebo predplatné na rok 2019 štvrťročníka Príbehy 20. storočia, našu prvú knihu „Stretnutie tých, čo prežili šoa” alebo autorskú grafiku od výtvarníka a nášho pravidelného spolupracovníka Matúša Maťátka. 

Za podporu vopred ďakujeme.

https://www.startlab.sk/projekty/715-post-bellum-vystava-pribehy-20-storocia-na-slovenskych-names/

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.