Aktuality

Ceny Pamäti národa budú udelené po deviatykrát štyrom laureátom. Aké sú príbehy týchto odvážnych ľudí?

17. novembra 2018 bude spoločnosť Post Bellum pôsobiaca v Českej a Slovenskej republike už po deviatykrát odovzdávať Ceny Pamäti národa štyrom výnimočným osobnostiam, ktoré sa v istých momentoch svojho života zachovali odvážne a pomohli niekomu napriek ťažkej situácii, v ktorej sa nachádzali. 

Ceny si prevezmú štyria laureáti: protikomunistický odbojár a politický väzeň Jiří Světlík, Milena Blatná, ktorá pomáhala politickým väzňom v uránových baniach, bývalá väzenkyňa Helena Kociánová, ktorá prišla deň pred prepustením o nohu, keď pomáhala spoluväzenkyni a preživšia holokaustu Marta Szilárdová, ktorá zachránila život svojej sestre počas pochodu smrti.

Slávnostné odovzdávanie cien v Národnom divadle v Prahe môžete sledovať 17. 11. O 20:00 v priamom prenose Českej televízie, slovenskej RTVS a Českého rozhlasu.

Galavečer v Národnom divadle moderuje Martin Veselovský, vystúpi symfonický orchester zložený zo študentov konzervatória a hudobných škôl. Zaznejú vážne skladby Zdeňka Fibicha, ale aj trampská pieseň Šáteček a ľudová Už se ten Tálinskej rybník nahání. Zaspievajú herci Vladimír Javorský, Pavla Beretová, Petr Stach, tenorista Aleš Briscein. Krátke filmové portréty, ktoré počas večera predstavia laureátov, natočil režisér Robert Kirhoff. Oficálne fotografie ocenených vytvoril Petr Toman. 

„Odovzdávanie cien je každoročne vrcholom našej práce. Celý rok počúvame a dokumentujeme príbehy ľudí, ktorí si aj napriek obrovským životným skúškam nezvolili ľahšiu cestu a nielen v našich očiach sú skutočnými hrdinami, “ hovorí Sandra Polovková, riaditeľka Post Bellum SK.

Laureátov Cien Pamäti národa ako každý rok vybralo šesť tisíc tzv. zberateľov, ktorí sa registrovali ako užívatelia internetovej databázy Memory of Nations. Medzi nimi prevažujú dokumentaristi, učitelia, študenti, žiaci, novinári. Z užších nominácií laureátov zvolili ľudia z Klubu priateľov Pamäti národa a Kolégia Pamäti národa – zhruba dva a pol tisíc podporovateľov Pamäti národa z Českej a Slovenskej republiky.

Od roku 2010 bolo ocenených 38 osobností, medzi ktorými prevažujú vojnoví veteráni, politickí väzni, odbojári z vojny a komunizmu, preživší holokaustu, disidenti, perzekvovaní spisovatelia či predstavitelia undergroundu. 

Viac informácií nájdete na webe: www.cenypametinaroda.cz

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.