Aktuality

Vrba-Wetzler Memorial 2018

Naša riaditeľka Sandra Polovková 2. júla ráno vyrazila z Osvienčimu po stopách Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera peši do Žiliny. Týchto 130 kilometrov pochodu Vrba-Wetzler Memorial 2018 je venovaných hrdinom Rudolfovi Vrbovi a Alfrédovi Wetzlerovi, ktorí v apríli 1944 utiekli z nacistického koncentračného táboru Auschwitz-Birkenau, aby svetu podali správu o hrôzach tohto tábora smrti. Zverejnením správy pravdepodobne zachránili množstvo ďalších životov.

V posledný deň pochodu Vrba-Wetzler Memorial 2018 sa Sandra vyobliekla pri príležitosti návštevy hrobu Ondreja Čaneckého v Skalitom. Ondrej Čanecký, ktorý bol sedliakom, statočne pomohol Rudolfovi Vrbovi a Alfrédovi Wetzlerovi počas ich úteku z koncentračného tábora Osvienčim, keď sa dostali na slovenskú stranu – poskytol im jedlo a šatstvo, a zaviedol ich k židovskému doktorovi Pollackovi. Ten im následne zabezpečil kontakt so Židovskou radou v Žiline, kde potom spísali svoju správu. Ondrej Čanecký bol v apríli 2018 ocenený in memoriam titulom Spravodlivý medzi národmi.

Sandra mala počas týždňového pochodu možnosť:

1. veľa premýšľať – čo bolo, čo práve je, čo bude.
2. veľa sa smiať, vďaka ľuďom, ktorí tvorili skupinu
3. ísť na kraj svojich fyzických síl
… dalo by sa toho menovať
Slová však často nestačia. Dôležité je aj konať.
Preto choďte! Napríklad na Vrba – Wetzler Memorial, kde svoj čas strávite efektívne.

Veríme, že o rok v lete sa pridáte na spomienkový pochod aj s Post Bellum. Áno, postupne začíname pripravovať našu novú aktivitu.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.