Aktuality

Putovná výstava Príbehy 20. storočia dorazila do Levíc

Bratislava, 27.3.2018

.

Výstavu Príbehy 20. storočia si od dnešného dňa môžu pozrieť už aj obyvatelia mesta Levice. Príbehy obyčajných ľudí, ktorí sa stali hrdinami našej  pamäti národa ich na Námestí Hrdinov budú sprevádzať až do 29. apríla.

Na štyroch panelových vežiach sa okoloidúci budú môcť zoznámiť s príbehmi 14 ľudí, ktorí prežili totalitné režimy na vlastnej koži. Patrí k nim aj príbeh vojenského pilota plukovníka Imricha Gablecha (1915 – 2016), ktorý so skupinou letcov uletel z Piešťan, z územia niekdajšieho Slovenského štátu, aby bojovali proti Hitlerovi.

Ďalší z panelov patrí napríklad Valérii Slezákovej (1923), ktorá prežila koncentračné tábory Osvienčime aj Birkenau či Štefánii Lorándovej (1919 – 2012), ktorá výrobou falošných dokladov zachránila stovky ľudí.

Všetky príbehy vznikli v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK. „Vyhľadávame adokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorý si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky.“ Hovorí riaditeľka organizácie Sandra Polovková.

Výstavu realizujeme v projekte „Bez pamäti niet identity“, ktorý ako hlavný partner podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia
Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.