Aktuality

Vyhlásenie Kolégia Pamäti národa k vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej

Bratislava, 27. februára 2018

Na Slovensku existuje viacero smutných príkladov vyšetrovania trestných činov. Spomeňme si napríklad na vraždy Róberta Remiáša, Daniela Tupého a Ernesta Valka. Podobne je to v prípade napadnutia Hedvigy Malinovej, ktorý štátna moc zneužila spôsobom,  aký nemá u nás obdobu a dodnes sa nevyšetril.

Dnes už môžeme len smutne spomenúť výsledok trestného oznámenia Jána Kuciaka na Mariána Kočnera, podnikateľa známeho z tzv. mafiánskych zoznamov, za vyhrážanie, ktoré podal vlani v septembri. Sám novinár napísal: „Ubehlo 44 dní, odkedy som podal na MK trestné oznámenie za vyhrážanie. A prípad zrejme ešte ani nemá konkrétny policajt.“

Množstvo ďalších trestných činov končí okrídleným verdiktom „skutok sa nestal“, ktorý používal Vladimír Mečiar v súvislosti so zavlečením Michala Kováča ml. do zahraničia.

Vražda nezávislého investigatívneho novinára a jeho priateľky posúva Slovenskú republiku späť do čias mečiarovskej éry a mentálne do blízkosti autoritatívnych režimov, do čias, kedy sa verbálne násilie mení na fyzický vražedný čin. Vraždou novinára sa zločin obracia proti jednému z najdôležitejších pilierov právneho štátu: slobody slova a práva občanov kontrolovať mocných a tých, ktorí prekračujú zákon.

My, členovia Kolégia pamäti národa, jednoznačne odsudzujeme vraždu reportéra Jána Kuciaka a jeho priateľky, Martiny Kušnírovej.

Vyzývame štát, políciu, orgány, činné v trestnom konaní a súdy, aby skutok čo najrýchlejšie vyšetrili a páchateľov odsúdili, a to bez ohľadu na to, ako vysoko sú postavení tí, čo stoja za touto odpudzujúcou vraždou.

Vyzývame čelných politikov štátu, aby nedehonestovali prácu novinárov a nepoužívali voči nim osobné útoky a obvinenia, otvárajúce cestu k násiliu. Zároveň žiadame, aby boli vytvorené podmienky pre bezpečnú prácu novinárov.

Skutočná služba vlasti, ktorá je ich náplňou práce a poslaním tkvie aj v rešpekte voči nezávislej žurnalistike, ktorá je jedným z pilierov demokracie.

Apelujeme na predstaviteľov vládnej moci a exekutívnych zložiek, aby konali rýchlo a s úctou k práci Jána Kuciaka.

Vyzývame politikov, aby rešpektovali slobodu slova a nedehonestovali nezávislých investigatívnych novinárov, aj keď ich zistenia mnohokrát nie sú príjemné.

Vyzývame politikov, aby nezatvárali oči pred nefungujúcim vyšetrovaním najzávažnejších káuz a pred porušováním práva.

Násilie nemá miesto v systéme demokracie, ktorého neoddeliteľnou zložkou sú aj nezávislé médiá.

O čo dôslednejšie budú vyšetrované prípady korupcie, zneužívania sytému, krádeží, mnohokrát s vedomím vysokých funkcionárov moci, o to menej sa budú musieť novinári stávať vyšetrovateľmi.

Na tom, ako sa vražda 27-ročného muža s priateľkou vyšetrí teraz, sa bude lámať právna povaha nášho štátu. Môžeme sa len nádejať, že dnes už nie sme mafiánskou demokraciou pod kontrolou zločincov, ale sebavedomým štátom, súčasť vyspelej spojenej Európy.

Perzekvovaní nedemokratickými režimami

Rudolf Dobiáš

Anton Tomík

Lýdia Piovarcsyová

Eva Mosnáková

Kolégium Pamäti národa

Lucia Štasselová

Sandra Polovková

Emília Vášaryová

Tomáš Janovic

Milan Lasica

Vladimír Ledecký

Peter Zajac

František Mikloško

Jana Čevelová

Marian Jaslovský

Roman Polák

Silvester Lavrík

Tomáš Halász

Ondrej Dostál

Viera Dubačová

Ján Lunter

Richard Stanke

Martin Korčok

Peter Borza

Ivan Kamenec

Robert Kirchhoff

Jaroslav Franek

Katarína Šimončičová

Soňa Gyarfášová

Bohdan Smieška

Martina Kotúčková

Andrea Cocherová

Soňa Jánošová

Filip Pavčík

Robert Pakan

Katarína Bartovičová

Milí slovenští přátelé,

sdílíme s Vámi zármutek nad smrtí dvou mladých lidí. Jsme otřeseni hanebností tohoto odporného zločinu.

Protestujeme proti nenávistné kampani vůči novinářům, kterou šíří nejvyšší političtí představitelé našich zemí. Stejně jako vy apelujeme a vyzýváme odpovědné, aby chránili jeden ze základních pilířů demokracie, kterým je svobodná a etickými normami řídící se profesionální žurnalistika. Útoky na nepohodlné novináře vidíme především v autoritářských režimech jaké panují v Rusku a Číně. Jak snadné je dnes propadnout pocitům beznaděje a smutku.

Nesmíme se ale vzdávat! Naopak. Kolegium Paměti národa musí právě v této době konat. Vyprávějme veřejnosti příběhy z doby nesvobody, učme o totalitních režimech naše děti, podpořme vznik platformy, která bude hájit nezávislost a bezpečnost novinářů.

Jan Dobrovský, předseda Kolegia Paměti národa

Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, člen Kolegia Paměti národa

Jan Polouček, provozní ředitel Post Bellum, člen Kolegia Paměti národa

Martin Kroupa, předseda správní rady Post Bellum, člen Kolegia Paměti národa

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.