Aktuality

Tipy Petra Konečného

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu sme pripravili tipy na knihy, filmy a podcasty, ktorými si môžete pripomenúť príbehy ľudí z obdobia 2. svetovej vojny a holokastu.  Svoje odporúčania na filmové klasiky aj menej známe filmy pridal aj Peter Konečný, šéfredaktor portálu Kinema.sk.

Dlhé zimné večery dnešných dní trávime doma. Tento čas môžeme využiť na čítanie či pozeranie diel, ktoré sú pripomienkou doby, v ktorej zomreli milióny mužov, žien a detí kvôli nenávisti.

Saul fia / Saulov syn / 2015 / László Nemes

IMDb: 7.5
Film sa odohráva vo vyhladzovacom tábore Osvienčim. Rozpráva príbeh Saula Auslandera, maďarského Žida a príslušníka tzv. Sonderkommanda, ktorého členovia boli od ostatných väzňov izolovaní a mali na starosti tie najstrašnejšie práce. Saul chce uprostred mašinérie priemyslového vyvražďovania dôstojne pochovať svojho nevlastného syna. Film pritom pripomína až „umelecký horor“ a prvýkrát v dejinách kinematografie ukazuje Osvienčim ako chaotickú a pritom bezchybnú továreň na smrť, ktorej chod musia udržiavať samotní väzni.

Schindler’s List / Schindlerov zoznam / 1993 / Steven Spielberg

IMDb: 8.9
Hlboko šokujúca, nemilosrdná dráma o nočnej more holokaustu, založená na skutočných udalostiach. Na záchranu 1100 životov obetoval Oskar Schindler všetok svoj majetok. Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavovaná stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto vravy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistickej strany, veľký zvodca a muž zarábajúci na vojnovom utrpení, ktorý dokázal nájsť v sebe človeka a zachrániť tých, ktorým už zdanlivo nebolo pomoci. Film Stevena Spielberga je základné dielo svetovej kinematografie a víťaz siedmych Oscarov, vrátane ocenenia za Najlepší film roku a Najlepšiu réžiu.

La vita e bella / Life Is Beautiful / Život je krásny / 1997 / Roberto Benigni

IMDb: 8.6
Píše sa rok 1939. Talianský čašník Guido Orefice, prekypujúci energiou a hýriaci bláznivými nápadmi, prichádza z vidieka do veľkého mesta. Na prvý pohľad sa tu zamiluje do pôvabnej učiteľky Dory. Tá už síce nápadníka má, on však urobí všetko, aby ju zachránil od svadby s nemilovaným byrokratom. Získa jej lásku a vezmú sa. Narodí sa im syn Giosué. Po piatich rokoch šťastného manželstva je Guido kvôli svojmu židovskému pôvodu odvlečený spolu so synom do koncentračného tábora. Aby pred malým chlapcom zatajil šokujúce okolnosti a uchránil ho pred hrôzami nacismu, predstiera, že všetko okolo je iba hra, pripravená k synovým narodeninám. Hra, na ktorej konci na oboch čaká veľká odmena.

The Boy in the Striped Pajamas / Chlapec v pruhovanom pyžame / 2008 / Mark Herman

IMDb: 7.8
Osemročný Bruno je synom nacistického dôstojníka, ktorý je povýšený a odvelený z pohodlia Berlína do opustenej oblasti na vidieku. Bruno, ktorého staršia sestra už má iné záujmy, sa cítí osamelý a nemá sa s kým hrať. Z nudy a zo zvedavosti nepočúvne varovanie a vydá sa k neďalekej „farme“. Netuší, že je to koncentračný tábor, kde sa v praxi prevádza „konečné riešenie“ židovskej otázky. Náhodou sa však stretne s rovnako starým Shmuelom, ktorý je oblečený do pruhovaného „pyžama“. Napriek tomu, že chlapec na druhej strane plotu s ostnatým drôtom žije úplne iný život ako Bruno, dvojica sa skamaráti a Bruno si postupne začína uvedomovať, aký je skutočný svet dospelých. Stret s realitou 2. svetovej vojny však pre oboch chlapcov končí tragicky. Dráma podľa románu Johna Boynea, ktorá ukazuje z neobvyklého pohľadu brutalitu, nezmyselnosť a zničujúce dôsledky vojny.

The Reader / Predčítač / 2008 / Stephen Daldry

IMDb: 7.6
Keď príde študentovi Michaelovi v povojnovom Berlíne  zle, pomôže mu tridsiatnička Hanna. Mladík ju potom vyhľadá a vzplanie medzi nimi krátky vášnivý vzťah. Znovu sa stretnú za osem rokov – pri procese s vojnovými zločincami. Kam až zajdete, aby ste ochránili tajomstvo? Film je mrazivým príbehom o pravde, odpustení, aj o tom, ako sa jedna generácia vysporiadáva so zločinmi tej predchádzajúcej.

The Devil’s Arithmetic / Ďáblova čísla / 1999 / Donna Deitch

IMDb: 6.5
Šesťnásťročná Hannah Sternová (Kirsten Dunst) oslavuje s rodičmi a tetou Evou židovskú Veľkú noc. Záhadne sa ale ocitá v Poľsku v roku 1941, kde spoznáva rovnako starú sestenicu Rivkah. Spolu sú pozvané na tradičnú židovskú svadbu pôvabnej Leah so Samuelom. Uprostred obradu je ale slávnosť prerušená nacistami a všetci sú násilím odvlečení do koncentračného tábora. V neľudských podmienkach so všadeprítomnou smrťou si Rivkah praje jediné: prežiť a volať se Eva. To je moment, kedy si Hannah uvedomí, že je spojením medzi minulosťou a súčasnosťou a že Rivkah je v skutočnosti jej milovaná teta.

Die Fälscher / The Counterfeiters / Ďáblova dílna / 2007 / Stefan Ruzowitzky

IMDb: 7.6
Berlín roku 1936. Pôvodom ruský maliar Salmon Sorwitsch je kráľom falšovateľov a vo svete hazardu, stávok a ľahkých žien sa cíti ako ryba vo vode. Pri prvej vlne represií voči židom je zatknutý a transportovaný do Mauthausenu. Keď ho po piatich rokoch presunú do Sachsenhausenu, čeká už iba na to najhoršie, na svoj definitívny koniec. Život má pre neho ale ešte jedno prekvapenie. Spoločne so špeciálne vyškolenou skupinou väzňov je vybraný na supertajný projekt – falšovať bankovky nepriateľov ríše. Film je natočený podľa vzpomienok Adolfa Burgera, ktorý bol jedným z väzňov nasadených na tajný program a zhodou veľkých náhod sa mu podarilo prežiť.

Nuit et brouillard / 1956 / Alain Resnais

IMDb: 8.6
Svedectvo o životoch väzňov v nacistických koncentračných táborov, vybudovaných na rôznych miestach Európy. Film ukazuje hrôzu týchto miest a dovoláva sa pamiatky niekoľkých miliónov umučených, medzi ktorými boli aj tisícky detí. Film získal Cenu za dokumentárny film na X. MFF v Karlových Varoch v roku 1957.

Správa / 2020 / Peter Bebjak

Premiéra jar 2021
Film Správa je adaptáciou knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel. Stvárňuje jeho príbeh a príbeh Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Auschwitz a spísať podrobnú správu o tom, ako tábor smrti fungoval. Príbeh o pekle, ktoré sa tam dialo, a správe, ktorú dnes pozná celý svet. Réžie sa ujal jeden z najúspešnejších režisérov posledných rokov Peter Bebjak. V hlavných úlohách sa predstavia Noel Czuczor ako Freddy a Peter Ondrejička ako Valér. Postavy Warrena sa zhostila hollywoodská hviezda John Hannah. Vystupujú v ňom tiež herci z Poľska, Nemecka a Česka, viacerí z nich sú vo svojich domovských krajinách známymi televíznymi a filmovými osobnosťami.

Zdieľať

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú zaznamenať životné osudy pamätníkov 20. storočia a rozprávať ich ďalej.